Парацетамол за децу од 2 године
Повећање телесне температуре се дешава код мале деце веома често, па лекари саветују да код куће држите један од антипиретичких лекова који су безбедни за бебе, за сваки случај. Овај лек се може назвати парацетамол. Како дати овај лијек дјетету од 2 године, у којој дози иу којим ситуацијама?
Да ли је могуће за двогодишње дете?
Парацетамол је дозвољен у раној доби и није индициран само за новорођенчад. Ако је дијете старо 1-3 мјесеца, узмимо једну дозу овог лијека на повишеној температури због вакцинације. У свим другим случајевима овај лек се користи. од три месецаПарацетамол можете дати дјеци у доби од 2 године.
Када се примењује?
Најчешћи разлог за коришћење овог лека је пораст телесне температуре. Овај симптом се јавља код грипа, гримизне грознице, богиња, упале грла, упале средњег уха и многих других инфекција. Такође, температура може да порасте због прегревања или вакцинације. У таквим ситуацијама, парацетамол веома се ефикасно бори са грозницом. Међутим, важно је не заборавити да је то само елиминација симптома, и лек не утиче на узрок болести.
Парацетамол има анестетички ефекат, тако да се овај лек може давати детету са различитим боловима. На пример, лек помаже у ублажавању стања при зубима, ако се болно пењу. Узимање парацетамола је такође ублажава болузроковане модрицама, уганућима или другим повредама.
Овај лек се такође користи за бол у грлу, главобоље и болне сензације на другој локацији.
Коју форму одабрати?
Ако парацетамол треба давати двогодишњем детету, онда обично изаберите један од ових облика:
- Суспенсион. Предност ове опције Парацетамол је прецизнија доза, пошто се течни лек мери у милилитрима помоћу пластичне шприце или мерне кашике. Према речима родитеља, захваљујући слатком окусу јагоде или наранџе, већина беба пије суспензију без икаквих проблема. Што се тиче минуса, међу њима се обично назива присуство у саставу шећера и других хемијских састојака за које дијете може бити алергично.
- Ректалне свеће. Међу предностима овог облика је велики избор доза (50 мг, 100 мг, 250 мг и 500 мг чепића за продају), као и безопасна композиција, јер осим парацетамола, свеће укључују само чврсте масти. Због тога се овај лек најчешће користи код дојенчади и деце која су склона алергијској реакцији. Поред тога, чепићи се обично бирају за тешкоће у гутању суспензије или повраћања.
Међутим, ефекат таквог парацетамола почиње касније од оралних лекова, тако да се свеће често користе како би се спречило да се температура подигне ноћу.
Парацетамол се такође производи у таблетама које садрже по 200 или 500 мг активног састојка. Такав лек се обично не даје до навршених шест година, али у хитним случајевима, када нема текућег лека или свеће на руци, допуштено је дати део одраслог парацетамола дјетету од 2 године, брушење пилуле и мешање са малом количином сока, воде или компота.
Дозирање
Да би се утврдила и појединачна и дозвољена дневна доза парацетамола, није важно старост детета, већ његова телесна тежина. Количина парацетамола коју деца препоручују за децу по 1 кг тежине је од 10 до 15 мг.У доби од двије године, дијете може тежити и до 10 кг или 15 кг, тако да ће се појединачна доза за одређеног пацијента разликовати. На пример, ако је тежина кикирикија 12 кг, онда нам израчун даје приближну појединачну дозу од 120-180 мг. Овај пацијент се обично даје у једном тренутку 5 мл суспензије (120 мг) или пола свеће 250 мг (125 мг).
Да би се одредила дневна доза, која се не сме прекорачити, неопходно је помножити бебину тежину у килограмима за 60. За дете из нашег примерка тежине од 12 кг, максимални парацетамол који се може дати дневно је 720 мг. Таква количина активног састојка садржана је у 30 мл суспензије.
Испоставља се да ако се лијек прописује три пута, он се не даје у волумену већем од 10 мл, а када се користи четири пута, не прелази дозу од 7,5 мл.
Може ли болети?
Без обзира на претежно добру подношљивост, парацетамол може изазвати нуспојаве, које су често представљене алергијском реакцијом. Код неких беба, лек нарушава функционисање јетре или гастроинтестиналног тракта.
Пријем парацетамола може штетити здрављу деце са обољењима дигестивног тракта (ако постоје чиреви или ерозије), патологијама јетре, бронхијалном астмом и неким другим болестима назначеним у коментарима на листи контраиндикација.
Са веома дугим пријемом лека може да погорша крв, тако да У току лечења парацетамолом без медицинског надзора, постоје нека ограничења. Ако се лијек даје да се смањи температура, онда је таква употреба прихватљива три дана. Када се узима за елиминацију бола, можете дати лек до 5 дана.
Ако пређете дозу парацетамола, она може бити опасна за унутрашње органе детета. Предозирање се обично манифестује симптомима иритације пробавног тракта, али уз врло велику дозу лијека утјече на јетру и мозак. Из тог разлога не би требало да прелазите дозу свећа коју је прописао лекар или суспензија и дајте лекове чешће него свака 4 сата, као и комбиновати са другим лековима који садрже парацетамол.
Поред тога, важно је да се суспензија складишти тако да је беба не може добити и да је случајно попије.
Шта заменити?
Ако парацетамол није био доступан у апотеци, може се користити било који од аналога, чији је главни састојак и парацетамол. Ови лекови укључују Цефецоне Д, Панадол, Еффералган, Цалпол и друга средства. Представљају се и свеће, суспензија или сируп. Поред тога, сваки лек на бази ибупрофена, као што је Нурофен за децу, може бити замена за парацетамол за грозницу или бол. Немојте давати детету друге антипиретичне лекове без лекарског рецепта.
О дозама у којима је неопходно дати деци која смањују температуру, др Комаровски ће рећи за следећи видео.