Еффералган за децу: упутства за употребу

Садржај

Међу антипиретичким лијековима и аналгетским лијековима дјеца најчешће прописују препарате парацетамола, јер су врло ефикасна и сигурнија. Један од ових лекова је Еффералган.

Формулар за издавање

Еффералгун је годинама производила француска компанија УПСА, која је од 1994. године у власништву америчке компаније Бристол-Миерс Скуибб. Лек је представљен у неколико дозних облика:

  • Сируп Овај Еффералган је жућкасто-браон, благо вискозна течност која мирише на ванилу и карамелу. Продаје се у пластичним боцама од 90 мл са мерном кашиком.
  • Ректалне свеће. Производе се у три различите дозе и продају 10 комада у једној кутији (5 супозиторија у једном блистер паковању). Имају белу нијансу и глатку сјајну површину.
  • Шумеће таблете. Овај облик Еффералгане се ставља у траке од 4 комада и продаје се за 16 таблета по паковању. Таблете су саме, округлог облика и беле боје. На једној страни лека постоји ризик да се таблета подели на половине.

Цомпоситион

Главни састојак било којег облика Еффералгане је парацетамол, који се налази у леку у таквим дозама:

  • у сирупу од 1 мл - у количини од 30 мг;
  • у једној супозиторији - у дози од 80, 150 или 300 мг;
  • у једној шумећој таблети - у дози од 500 мг.

Поред парацетамола, сируп укључује калијум сорбат, макрогол 6000 и лимунску киселину, као и пречишћену воду. Да би се произвео такав лек, у њега се додају слатки шећерни сируп и натријум сахаринат, а за пријатан мирис укључује укус карамеле и ваниле.

Ректални чепићи су једноставнији. Поред активног састојка, они садрже само полусинтетске глицериде, који формирају супозиториј. Помоћне компоненте шумећих таблета су натријум карбонат, сорбитол, повидон, натријум бикарбонат и нека друга једињења.

Принцип рада

Еффералгана има изражен аналгетички ефекат, као и способност да снижава повишену телесну температуру. Такви терапијски ефекти лека повезани су са његовим дејством на ензиме, који се називају циклооксигеназе (они „усмеравају“ синтезу простагландина). Пошто се ефекат лека протеже на оне ензиме који се налазе у централном нервном систему, то изазива доминантан ефекат Еффералган-а на центре мозга одговорних за терморегулацију и одговор на бол.

Када лек уђе у упаљено ткиво, неутралише га ћелијски пероксидазе. Због тога, анти-инфламаторни ефекат сирупа, пилула или свећа је скоро потпуно одсутан. Али пошто Еффералган не утиче на синтезу и лучење простагландина изван ЦНС-а (у периферним ткивима), не оштећује слузокожу желуца и црева и не изазива поремећаје метаболизма воде и електролита (не задржава воду и натријум).

Активна супстанца "Еффералгана" се апсорбује у потпуности, а ефекат се манифестује у зависности од облика лека. Максимални ниво активног састојка у крви након узимања сирупа откривен је након 30-60 минута, након увођења супозиторија - након 2-3 сата, након узимања отопине ​​из шумеће таблете - након 10-60 минута.

Индикације

Антипиретично дејство Еффералгане је тражено за различита стања која се манифестују грозницом. Лијек се користи за грипе, многе заразне болести, након вакцинације или у другим ситуацијама. Као аналгетик, "Еффералгган" се прописује за умерену или благу бол, на пример, за мијалгију, после било какве повреде, са благом главобољом, и тако даље.

Од којих година је прописано?

Различити облици Еффералгане имају различите старосне границе. Дозвољено је давати сируп дјеци старијој од једног мјесеца и тежином већом од 4000 г. Овај слатки лијек се користи до 12. године или док тјелесна тежина дјетета не пређе 32 кг. Шумеће таблете, напротив, због високе дозе парацетамола, прописују се само онима који већ имају 12 година.

За супозиторије због различитих доза, постоје и њихове старосне границе. Дакле, ако свећа садржи 80 мг активне супстанце, лек се прописује најмлађим пацијентима - бебама од три до пет месеци, чија је телесна тежина 6000-8000 г.

Свећице са дозом од 150 мг су индициране за симптоматску терапију код дјеце старије од 6 мјесеци до 3 године. Имајући у виду тежину тела, лек са овом дозом је погодан за мале пацијенте који теже 10-14 фунти. Деци од пет до десет година, чија телесна тежина креће се од 20 до 30 килограма, прописују се супозиторији са највећим садржајем парацетамола (300 мг).

Контраиндикације

"Еффералган" не треба давати деци са:

  • преосетљивост на било коју компоненту лека;
  • тешка болест јетре;
  • недостатак ензима глукоза-6-фосфат дехидрогеназе у телу;
  • поремећаји крви;
  • тешке патологије бубрега.

Употреба ректалних супозиторија је додатно контраиндикована за ректалне болести и дијареју.

Нуспојаве

Када се лече Еффералган, могу се појавити алергијске реакције, као што су уртикарија или Куинцке-ов едем. Лијек може негативно утјецати на пробавни сустав, узрокујући дијареју, мучнину, грчеве у трбуху и друге симптоме. Повремено, под дејством "Еффералган", крвна слика може да се промени - број ћелија се смањи и промени протромбински индекс. Поред тога, код неких пацијената, лек има токсично дејство на јетру и бубреге.

Упутства за употребу

Дозирање сирупа

Да бисте пронашли праву количину течности Еффералган за одређено дете, његова тежина у килограмима треба да се помножи са 10-15 мг. Зато броји једну дозу лека и даје се деци 3-4 пута дневно (интервал између доза - од 4 до 6 сати). Да би се израчунала максимална дневна доза слатког лека, тежина у килограмима се множи са 60.

Да бисте прецизно измерили сируп, користите мерну кашику која се продаје са боцом. Има поделе од "4" до "16", које одговарају тежини пацијента у килограмима. На пример, ако беба тежи 8 кг, мерна кашика се пуни леком до ознаке "8".

Ако је телесна тежина детета већа од 16 кг, лек се мора регрутовати два пута. На пример, пацијент тежи 24 кг, затим прво пунити кашику до ознаке „16“ и пустити сируп да попије, затим однети лек до ознаке „8“ и одмах дати детету да прогута.

Сируп се обично даје неразблажен, али ако је потребно, лек се може разблажити у малој количини било које течности - сок, вода, млеко. Ако је дијете прогутало неразријеђени сируп, може му се понудити да узме лијек било којом не-врућом текућином.

Како се користе свеће?

Овај облик Еффералгане се ослобађа из паковања и нежно се ињектира ректално, пожељно након природног пражњења или клистирања.Дозирање лека је исто као код сирупа - 10-15 мг по килограму тежине малог пацијента. Свеће се користе три пута дневно у интервалима од шест сати или четири пута дневно, али сваких 4 сата. У зависности од садржаја парацетамола у једном супозиторију, лек се прописује у појединачним дозама:

  • 80 мг - бебе 3-5 месеци ако је њихова тежина 6-8 кг;
  • 150 мг - за децу старију од 6 месеци до три године старости од 10-14 кг;
  • 300 мг - млади пацијенти старости 5-10 година који теже 20-30 кг.

Максималан број супозиторија погодних за старост и тежину на дан је 4 свеће.

Како дати пилулу?

Да бисте направили терапеутско пиће из чврстог облика Еффералгане, морате бацити пилулу од 200 милилитара воде. Мјехурићи ће се почети издвајати из њега и ускоро ће се лијек потпуно отопити, након чега ће се лијек дати дјетету да пије.

Једна доза лека је цела пилула или пола, али понекад лекар преписује по 2 таблете. Такав Еффералган се може давати дјеци старијој од 12 година двапут или три пута дневно, а пауза између узимања лијека треба да траје дуже од 4 сата. Максимална дозвољена дневна доза је 8 таблета.

Колико дуго могу да користим?

Трајање употребе било ког облика Еффералгане зависи од симптома код којих је лек прописан. Ако се лијек даје на температури, онда се може узети не дуже од три дана. У ситуацији када су прошла три дана од почетка лечења, а још увек има грозница, треба да нас прегледа лекар.

Ако је Еффералгану прописано да се ослободи боли, лек се може користити мало дуже, али не више од 5 дана. Ако бол настави након пет дана од почетка примене, морате се обратити лекару.

Овердосе

Уз значајан вишак дозе “Еффералгун”, јавља се абдоминални бол, бледило коже, повраћање и други негативни симптоми. Тровање леком је опасно због његовог токсичног дејства на јетру, што се не манифестује одмах, стога, ако се открије предозирање, треба одмах показати дете доктору. Типично, мали пацијент се хоспитализује, добија сорбенте и антидот (ацетилцистеин), а затим прати његово стање.

Интеракција са другим лековима

Да не бисте случајно изазвали предозирање, Еффералган не треба користити истовремено са другим лековима који укључују парацетамол. Такође се не препоручује да се деци дају други антипиретици или аналгетици ("Нурофен", "Аналгин", "Нисе", "Фаспик", "Кеторол", "Миг 200", “Волтарен"И други.). Комбинирајући их са узимањем Еффералгане је дозвољено само онако како је прописао лекар.

Осим тога, не препоручује се истовремена употреба Еффералгане и антиконвулзива, клорамфеникола, антикоагуланса, салицилата и многих других лијекова. Комплетна листа лекова који нису прописани препаратима парацетамола могу се наћи у упутству за све облике Еффералгане.

Услови продаје

Било који тип Еффералгане се може лако купити у апотеци, јер се сви облици овог лијека називају лијекови који се издају без рецепта. Просечна цена једне бочице сирупа или паковање свећа са дозом од 80 мг је 90-100 рубаља. За 16 шумећих таблета морате платити око 150 рубаља.

Услови складиштења

Држите сируп, шумеће таблете или супозиторије код куће препоручује се на температури испод +30 степени. Медицина мора да лежи тамо где ће бити недоступна деци. Рок трајања било ког облика Еффералгане је 3 године.

Ревиевс

Скоро све рецензије о употреби "Еффералгана" у детињству су позитивне. Лек се хвали за ефикасно деловање, ниску цену и разноврсност дозних облика. Предности сирупа су лакоћа дозирања, не баш слатки укус, могућност употребе од 1 месеца, брза акција (за 30-40 минута).

Предности коришћења једноставне композиције сматрају се плусевима свећа, али се често жале да се ефекат овог облика Еффералгане појављује касније. Што се тиче шумећих таблета, оне се хвале због њиховог пријатног укуса и брзог снижавања температуре или елиминације бола, а недостаци се називају старосно ограничење и виша цена.

Лек Еффералган са витамином Ц разликује се од уобичајеног шумећег Еффералгана у нижој дози парацетамола у једној таблети (укупно 330 мг) иу присуству другог активног састојка, аскорбинске киселине у дози од 200 мг. Додатак витамина Ц у састав смањује пропусност крвних судова и повећава имунитет.

Овај лек се продаје у пластичним епруветама од 10 шумећих таблета и прописује се деци преко 8 година. Он је, као и уобичајено "Еффералгган", ослобођен топлине или бола. Лек је растворен у 200 мл воде и узет у интервалима од најмање 4 сата. Деца од 8-12 година "Еффералган са витамином Ц" дају 1 таблету по пријему, али не више од 4 комада дневно.

За децу од 12 до 15 година, једна доза је једна и по таблета, а максимална дневна количина је 6 шумећих таблета. Ако је пацијент старији од 15 година, можете користити 2-3 таблете одједном, а само током дана тинејџер не смије добити више од 12 комада.

Трајање овог лека има иста ограничења - не више од 5 дана са болом и не дуже од 3 дана на високим температурама. Еффералган са витамином Ц се такође продаје без рецепта и чува се на температурама до +30 степени. Такав лек важи три године од датума производње.

Аналогс

Ако је потребно замијенити "Еффералган" с аналогним, Лекар ће прво понудити други лек са истим активним састојком, на пример:

  • "Дечији Панадол" (назива се и "Панадол Баби"). Овај лек је представљен суспензијом јагода, што је дозвољено да се бебама даје од 1 месеца. Поред тога, лек се ослобађа у ректалним чепићима са дозом од 125 мг и 250 мг. Прописује се за децу од 6 месеци до 6 година.
  • "Парацетамол". Производи се у облику свећа са дозом од 50 до 500 мг, јагода или наранџасте суспензије, таблета од 200 и 500 мг, као и раствор за ињекције. Поред тога, ту је и лек "Парацетамол-Хемофарм", који је шумеће таблете.
  • «Цефецоне Д». Овај препарат парацетамола заступљен је само ректалним чепићима, а количина активне супстанце у њима је 50, 100 и 250 мг. У зависности од дозе, такве свеће се прописују деци од једног месеца до дванаест година.
  • Цалпол. Ово је гнојница са укусом јагоде, која се, као и „Еффералган“ у сирупу, може користити код деце од једног месеца старости.

О дозама у којима би требало примењивати антипиретичну децу, погледајте следећи видео снимак др. Комаровског.

Информације за референтне сврхе. Немојте се лечити. Код првих симптома болести консултујте лекара.

Прегнанци

Развој

Здравље