"Калпол" за децу: упутства за употребу
Ако дете има грозницу или бол, најчешће се прибјегава лековима који садрже парацетамол, јер су релативно безбедни за децу и ефикасно се носе са и температуром и болним осећањима.
Један од препарата са таквом активном супстанцом је Цалпол. Представљен је као погодан за дечију течну форму и лако се дозира, међутим, има неке недостатке, а његова примена код беба захтева поштовање одређених услова.
Форма за ослобађање и састав
"Калпол" се производи у Немачкој од стране чувене компаније ГлакоСмитхКлине само у једном облику. Ово је слатка суспензија јагоде, која има ружичасту нијансу. Уобичајено је да је лек хомоген, али уз потресање, на површини се понекад појављују мехурићи пене. Суспензија се продаје у стакленој бочици која садржи 70 или 100 мл лека. У облику таблета, сирупа, капи, гела, капсула или других облика "Калпола" се не догађа.
Активни састојак лека, као што је већ наведено, је парацетамол. Садржај у 5 милилитара суспензије је 120 мг. Тако да је лек био сладак, а деци се допао његов укус, укључивао је и укус шећерног сирупа и јагоде. Поред тога, Калпол садржи ксантан гуму, боју, глицерол, метил парахидроксибензоат, пречишћену воду и сорбитол.
Принцип рада
Парацетамол има способност да утиче на формирање простагландина, због чега таква супстанца изазива антипиретичке и аналгетске ефекте. Лијек који се узима унутра се прилично брзо апсорбује, осигуравајући максимални ниво парацетамола у крви 0,5-1,5 сати након примјене. Метаболичке промене активне супстанце "Калпол" јављају се у јетри, тако да болести овог органа могу утицати на дејство лека.
Већина парацетамола напушта тело детета урином у року од 24 сата након примене суспензије.
Индикације
Доминантан разлог за прописивање Калпола дјеци је повишена тјелесна температура, што је симптом грипе, инфекције у дјетињству (шарлах, оспице, заушке, рубеоле и др.), АРВИ, реакције вакцинације и тако даље.
Суспензија се такође даје бебама са умереном или благом болешћу, на пример, ако је мрвица повређена, дете је зубало или има главобољу.
У којој доби је прописано?
“Калпол” се препоручује за мале пацијенте од три месеца до шест година старости.
Ова суспензија је контраиндикована код новорођенчади, а код беба 1-3 месеца се може користити само по упутству педијатра.
Дјеца старија од 6 година, лијек се обично не прописује, јер захтијевају веће дозе парацетамола, а конзумирање велике количине суспензије је неугодно.
Контраиндикације
"Калпол" је строго забрањен у случају преосетљивости на парацетамол или било коју неактивну компоненту раствора. Лијек се такођер не прописује за болести крви, тешке болести бубрега и оштећену функцију јетре.
Друга контраиндикација за примање такве суспензије, као и њених аналога у активној супстанци, је недостатак ензима у организму, који се назива "глукоза-6-фосфат дехидрогеназа".
Нуспојаве
Пошто "Калпол" практично не утиче на простагландине, који се синтетизују изван мозга, унос суспензије не утиче на метаболизам воде и соли, а такође не оштећује гастроинтестиналну мукозу. Међутим, понекад лекови могу изазвати негативне нуспојаве као што су алергијски осип на кожи, мучнина и други.
Превише дуго коришћење лека утиче на функцију јетре, крви и бубрега.
Како узети?
Лек се дозира кашиком, која се налази у кутији са боцом. С једне стране, он је мањи и садржи 2,5 мл суспензије, а са друге стране кашика је мало већа и омогућава вам да измерите 5 мл лека. Типкањем "Калпол", лек се даје да прогута бебу директно из кашике. Није неопходно разблажити суспензију водом, али ако је потребно, можете дати вашем дјетету пити лек понудом чисте воде. Оптимално време узимања лека се назива 1-2 сата после оброка.
Према упутству за употребу, беба до годину дана је обично довољно 2,5 мл “Калпола”, али понекад се једна доза повећа на 5 мл. Дозирање лекова за пацијенте 1-6 година је 5-10 мл. Суспензија се даје по потреби када је температура знатно виша од нормалне, обично се препоруча да се антипиретик користи на индикатору већем од 38,5 степени, као и ако се дијете жали на бол.
Ако је потребно, лек се може узимати више пута, али не раније од 4 сата након претходне дозе, и не више од 4 пута у једном дану.
У том случају, трајање пријема да се смањи температура не би требало да буде дуже од три дана, ау случају болног синдрома „Калпол“ може се дати максимално 5 дана. Када грозница или бол настави да траје након одређеног броја дана, треба да се консултујете са лекаром како бисте могли да дате Цалполу даље (са дужим третманом, дете мора да се подвргне тестовима крви) или да промени лек на други лек (ако је узрок високе температуре или бол) другачији.
Овердосе
Ако дете случајно пије више "Калпола" него што је дозвољено у његовом узрасту, то ће изазвати мучнину, бледило, бол у стомаку и друге негативне симптоме. Када се појаве, треба одмах позвати лекара, дати детету ентеросорбент и ацетилцистеин (то је антидот). Код значајног предозирања другог или трећег дана јављају се симптоми оштећења јетре, што у тешким случајевима доводи до енцефалопатије и коме.
Друг интерацтионс
Цалпол не треба давати дјеци заједно с другим лијековима на бази парацетамола, јер ће то повећати ризик од нуспојава и предозирања. Поред тога, суспензија се не сме комбиновати са многим другим лековима, на пример, са антиконвулзантима, антикоагулансима или барбитуратима.
Ако дијете узима било који лијек, онда је боље провјерити њихову компатибилност с Калполом код лијечника.
Услови продаје и складиштења
Цалпол, као и други лекови на бази парацетамола, је лек без рецепта. Просечна цена једне бочице суспензије је 90-100 рубаља.
Препоручује се да се лијек чува код куће на температури не вишој од +25 степени, стављајући боцу на мјесто скривено од дјеце. Рок трајања - 3 године.
Ревиевс
О коришћењу "Калпола" у детињству можете наћи много добрих рецензија. Према мама, суспензија врло брзо снижава температуру и ублажава бол, тако да се често држи код куће само у случају или се узима на излете с њима, на примјер, укључена у комплет прве помоћи за путовање на турску или египатску обалу.
Предности лека су његова течна форма, разумна цена, дуги рок трајања и пријатан укус. Што се тиче минуса, многе мајке помињу присуство шећера, боје и других хемијских адитива, који понекад изазивају алергијску реакцију.
Аналогс
Ако "Калпол" није био доступан у апотеци, уместо њега можете купити било који други течни лек, чији ефекат такође обезбеђује парацетамол. Такав лек може бити наранџаста или јагода суспензија "Парацетамол", као и суспензија "Дечији Панадол" са укусом јагоде. Било који од ових производа садржи 120 мг активног састојка у 5 мл и дозвољен је од три месеца старости, а индикације и појединачне дозе се такође подударају.
У случају алергијске реакције на парацетамол, лекар ће вероватно заменити Цалпол са једним од ибупрофенских лекова, јер они такође припадају безбедним антипиретичким и аналгетским лековима за децу. У суспензији, дозвољеној за бебе старије од 3 месеца, пуштање на слободу "Ибупрофен, Нурофен и Ибупрофен-Акрикхин.
Било који од ових лекова ће ефективно смањити температуру како се диже и елиминисаће бол. У овом случају, терапијски ефекат таквих лекова траје мало дуже него ефекти парацетамола. Поред тога, ибупрофен има израженији антиинфламаторни ефекат, тако да су ови аналози веома популарни код јаког инфламаторног процеса, на пример, ако мрвице имају отитис или бронхитис.
О томе шта учинити ако антипиретик није помогао, научите у сљедећем видеу.