Суспензија "Парацетамол цхилдрен": упутства за употребу

Садржај

Парацетамол је, према многим педијатрима и мајкама, најбезбеднији антипиретик у детињству. Ако морате дати лијек на температури дјетета млађег од годину дана, лијечници га обично бирају. А пошто се код деце често јавља грозница, овај лек треба држати код куће у хитним случајевима.

Један од најпопуларнијих облика парацетамола је суспензија. У којој доби је дозвољено давати њеној дјеци, у којој је дози прописана и колико дуго је тај лијек дозвољен? Да ли је могуће давати суспензију беби, какве негативне ефекте може изазвати и који лекови са сличним ефектом могу бити замењени? Одговоре на ова питања наћи ћете у овом чланку.

Облик ослобађања лека и његовог састава

Парацетамол у суспензији производи фармацеутска компанија:

  • Пхармстандард-Лексредства (такав лек се зове "парацетамол за децу");
  • Синтеза (на паковању овог лека пише "Парацетамол за децу").

Овај лек је хомогена течна течност која је сиве или сиво-жуте боје. Да би деца била лакша за гутање, лек је био слаткаст према укусу, мирише на наранџу или јагоде.

Суспензија се ставља у стаклене боце, које се продају са шприцом са градацијом или пластичном кашиком. Једна боца може да садржи 100, 150 или 200 грама лека, што одговара 16, 24 или 32 дозе лека.

Једна доза се сматра 5 мл суспензије. Од те количине течности, пацијент прима 120 мг парацетамола, а помоћна средства у овом леку су сукроза, сорбитол, ксантан гума, пропилен гликол и друга једињења.

Механизам деловања

Парацетамол утиче на ензиме назване циклооксигеназа, који се налазе у можданим ћелијама. Резултат блокирања таквих ензима биће утицај на центре који регулишу телесну температуру и који су одговорни за бол.

У исто време, лек не утиче на циклооксигеназу у периферним ткивима (то се спречава појавом ћелијских пероксидаза на месту упале). Анти-инфламаторни ефекат парацетамола је веома низак. Међутим, због таквог механизма, препарат такође не утиче на слузокожу дигестивног тракта и размену натријума и воде.

Након узимања, састојци суспензије се врло брзо апсорбују и достигну максималну концентрацију у крви након 0,5-2 сата.

Ако говоримо о антипиретичном или аналгетском ефекту, онда овај облик парацетамола почиње да делује за 15-30 минута.

Затим, активна супстанца улази у јетру и претвара се у метаболите, који се елиминишу из организма детета путем бубрега. Ако дете има болести ових органа, метаболизам парацетамола је поремећен, што може повећати ризик од нуспојава.

Индикације

Најчешћи разлог за употребу суспензије је повишена телесна температура. Лијек се прописује за грипу, оспице, шарлах, мумпс, пилеће богиње, САРС и друге инфекције узроковане вирусима и штетним бактеријама.

Лекови помажу да се елиминише грозница са бронхитисом, боловима у грлу, отитисом и другим болестима, али у таквим случајевима, свакако се прописује заједно са другим третманима који утичу на узрок (антибактеријска средства).

Пријем парацетамола се такође препоручује за децу која имају повећану телесну температуру после вакцинације. Пошто суспензија такође има аналгетски ефекат, такав алат се може узети:

  • са зубобољом, укључујући и бол приликом издавања зуба млеком;
  • са главобољом, ако је умерена или слаба;
  • с боловима у грлу, на примјер, узрокованим тонзилитисом;
  • за бол у уху узрокован отитис медиа;
  • за бол узроковану модрицом, уганућем или другом траумом.

У којој доби је прописано дијете?

Парацетамол у суспензији не треба давати новорођенчади. Бебе од једног до три месеца такав лек се прописује на ограничен начин:

  • може се давати само на начин прописан од стране лекара;
  • најчешћи узрок пријема је повишење температуре након вакцинације;
  • значи давати једном у дози коју броји педијатар.

Ако се температура повећала код детета старијег од 3 месеца, суспензија се може дати безбедно. али педијатријско испитивање је пожељноШтавише, парацетамол је само симптоматски лек, иу многим случајевима сама примена суспензије неће бити довољна.

Ако је дијете старије од 6 година, текући парацетамол се већ може замијенити чврстим обликом, али неким пацијентима старијим од шест година угодније је наставити с давањем суспензије, јер се лакше прогута.

Обично се овај облик лекова прописује до навршене дванаесте године живота, јер адолесценти захтевају вишу дозу, а неприкладно је узимати велику количину слатког сирупа одједном.

Када је прописана за грозницу?

Пораст тјелесне температуре је, прије свега, врста заштите дјететовог тијела од заразних агенаса, захваљујући којем се тијело бори против болести. Из тог разлога, не треба давати парацетамол детету са благим порастом температуре.

Према лијечницима, антипиретик није потребно лечење ако дете нормално има температуру. Код већине беба стање се погоршава како се термометар повећава на + 38,5 + 39. На тој температури је оправдана употреба парацетамола у суспензији.

Међутим, постоје ситуације када лек треба да се даје на нижим бројевима, на пример, ако је беба једном имала фебрилне нападе током грознице или има неуролошку патологију у којој је ризик од нападаја повећан. Поред тога, дјеци је тешко поднијети и мали пораст температуре. У овом случају, суспензија се може дати раније, а не чекати да бројеви на термометру пређу 39 степени.

Имајте на уму да парацетамол треба дати на било којем индикатору термометра, ако је температура изазвана прегрејавањем или вакцинацијом. У таквим ситуацијама, температурна реакција не делује као одбрана, стога није потребно одлагати узимање суспензије.

Контраиндикације

Суспензија се не прописује ако дете има преосетљивост на парацетамол и било који помоћни састојак. Поред тога, такав лек не треба давати:

  • са ерозивним променама у зиду дигестивног тракта или гастроинтестиналног улкуса;
  • за крварење које почиње од зида желуца или црева;
  • са недостатком ензима који се називају "глукоза 6 фосфат дехидрогеназа" и "изомалтаза";
  • са интолеранцијом на фруктозу;
  • са малапсорпцијом глукозе-галактозе.

Поред тога, постоје многе болести у којима је суспензија дозвољена само под надзором лекара. То су пре свега болести бубрега, крви и јетре, као и бронхијална астма и алергије. Стога, употреба парацетамола код детета са било којом болешћу је дозвољена само по упутству лекара.

Нуспојаве

Као резултат примања суспензије, дијете може развити:

  • Алергијска реакција.Најчешће је то осип или сврбеж коже, али понекад манифестације алергија могу бити опасне, на пример, када парацетамол провоцира Куинцке едем или уртикарију. Ако се појаве неки од симптома алергије након узимања једне или више доза лијека, парацетамол треба одмах прекинути, а дијете треба показати лијечнику.
  • У ретким случајевима, лечење утиче на број крвних ћелија (лек утиче на њихово формирање), што се манифестује анемијом или смањењем нивоа тромбоцита у општој крвној слици. Такав негативан ефекат је типичан за дугорочни унос суспензије, тако да лек има ограничења у погледу трајања употребе.
  • Ако је дете раније развило нетолеранцију на друге НСАИЛ (на пример, ацетилсалицилну киселину), након узимања парацетамола, пацијент може развити бронхоспазам.
  • Врло ретко, лек негативно утиче на рад јетре (то се може видети у смислу биохемијске анализе). Поред тога, пробавни систем неких беба реагује на суспензију појавом мучнине, лабаве столице и других непријатних симптома.

Упутства за употребу

Како дати дрогу?

Прије давања лијека дјетету по први пут, протресите боцу тако да су сви састојци равномјерно измијешани. Мијешање је такођер неопходно код сваке наредне употребе, како се парацетамол и друге компоненте таложе у води, а без мијешања дијете може примити лијек у погрешној дози.

Разрјеђивање суспензије водом није потребно јер ће повећати волумен лијека, а неким ће дијете бити тешко да га прогутају. Најбоље је да беба пије неразређен парацетамол, а затим га пити водом у запремини од најмање 100 мл. Препоручује се лек. пре оброка или након 1-2 сата након што је дијете појело.

За дозирање суспензије, користи се мерни шприц. Када дете прогута лек, исперите шприц водом и оставите да се осуши, а затим је ставите у кутију.

Ако се у паковању умјесто шприца налази пластична жлица, онда једна страна може узети 2,5 мл суспензије, а друга 5 мл. Након што сте дали лијек из кашике, он се такођер мора опрати и оставити да се осуши, а затим ставити у кутију на боцу.

Дозирање

За одређено дете, лекар обично израчунава потребну појединачну дозу по тежини. За ову телесну тежину у килограмима помножено са 10-15. Добијени број ће бити број милиграма парацетамола, који се мора дати беби у једном тренутку.

На пример, лек се мора давати детету од 12 кг. Множењем са 12 на 10 добијамо једну дозу од 120 мг, што одговара 5 мл суспензије.

На исти начин израчунајте максималну дозу дневно. Да бисте одредили колико ће лекова бити максимално дозвољено за дете, потребно је да му тежину у килограмима помножите са 60. На пример, за исто дете које тежи 12 кг, доза суспензије дневно не треба да пређе 720 мг (12к60). Ова количина парацетамола се налази у 30 мл суспензије, тј. Са четвороструким уносом, беба не треба да прими више од 7,5 мл овог лека.

Ако погледате напомену која је причвршћена за боцу, можете видјети приближна табела дозирања. У једном од својих стубова, уочава се тежина детета, али напротив, указује се доза лека која се може дати на тој телесној тежини. За дијете из нашег примјера потребно је пронаћи вриједност "8-16 кг", а испред њега ћете видјети "5 мл" (једнократна доза лијека).

Колико често могу дати?

Могуће је дати суспензију и једном дневно, и чешће, али учесталост узимања таквог лијека не смије бити већа од 4 пута. Поред тога, интервал између узимања лека треба да буде дугачак - следећа доза се може дати најраније четири сата након претходне.

Ако након узимања температуре не залутате, најбоље да се обратите лекарупосебно ако дете још није навршило годину дана.

Колико дуго можете узети?

Као што је горе поменуто, постоје ограничења за трајање уноса парацетамола:

  • ако је лек прописан као антипиретик, може се дати до 3 дана;
  • ако се лек даје детету како би се елиминисао или смањио бол, онда је прихватљив дужи пријем - до 5 дана.

Ако пацијент узима парацетамол за бол током 5 дана, а за грозницу 3 дана, али ти симптоми и даље сметају, не можете наставити да дајете суспензију без дозволе лекара који прати дете. Дуљи пријем мора бити праћен од стране педијатра, јер захтева додатне лабораторијске тестове.

Овердосе

Ако се детету случајно да суспензија у вишку дозе, то ће изазвати дијареју, грчеве у стомаку, повраћање и друге негативне знаке пробавног система.

Када узмете значајну дозу лијека може захватити јетру, али се ова реакција не развија одмах, тако да дијете с предозирањем мора прегледати лијечник, чак и ако његово здравствено стање није поремећено.

Интеракција са другим лековима

Не давати беби истовремено парацетамол у суспензији и било које друге лекове који садрже парацетамол, јер то може довести до вишка дозе. Такође се не препоручује употреба суспензије заједно са другим антипиретицима или аналгетицима, на пример, са Ибупрофен или аналгин. Измјена или комбинација таквих лијекова могућа је само на начин прописан од стране лијечника.

Напомена за суспензију укључује листу других лијекова, чија је употреба заједно са парацетамолом забрањена или се не препоручује. Ако дијете већ узима неке лијекове, морате се побринути да се не налазе на попису.

Услови продаје

Течни парацетамол, као и други облици овог лека, може се бесплатно купити у апотеци без рецепта. Цена лека утиче и на произвођача и на количину бочице. У просеку, за 200 г суспензије морате платити 110-120 рубаља.

Стораге феатурес

Рок трајања парацетамола је 3 године и не опада након отварања боце. И запечаћена и већ отворена боца може се чувати на собној температури (нема потребе да се лијек ставља у фрижидер).

За складиштење се препоручује да се изабере место где ће лек бити сакривен од деце, јер се ризик од предозирања повећава због пријатног мириса и укуса са лаким приступом.

Ревиевс

Већина прегледа парацетамола у суспензији је позитивна. Прије свега, они биљеже његову високу ефикасност и сигурност за дјецу.

Према мама, он брзо снижава температуру, а бол смањује или потпуно нестаје. Овај облик парацетамола се бира чешће од других, јер се лако дозира, а укус лека је сладак, тако да већина младих пацијената прогута суспензију без икаквих потешкоћа.

Међутим, постоје негативне критике које се жале на састав лека, јер садржи хемијске адитиве који могу изазвати алергије. Да би се смањио ризик од алергијске реакције (ако је прилично висока), мајке морају заменити суспензију са свећама.

Што се тиче трошкова, онда се то зове приступачан, према томе, течни парацетамол је више тражен од својих колега. Толерантност дроге, судећи по већини рецензија, углавном је добра. Само у ретким случајевима суспензија је изазвала мучнину, осип на кожи или другу негативну реакцију.

Шта заменити?

Ако парацетамол није био у апотеци, други течни лек на бази парацетамола биће погодан за замену овог лека:

  • Цалпол У једној бочици овог лека је 70 или 100 мл суспензије ружичасте јагоде. На боцу се налази кашика која може да измери 2,5 и 5 мл течности.
  • Еффералган. Овај лек је представљен жутосмеђим сирупом, који има укус карамел-ваниле.Његова запремина у једној бочици је 90 мл, а произвођач нуди меру лека мерном кашиком.
  • Дечији Панадол. Такав ружичасти лек јагоде производи се у бочицама од 100 и 300 мл, на које се наноси мерни шприц.

Сви ови лекови се могу дати деци. старији од 3 месецаколичина парацетамола у њима је 120 мг у 5 мл, а индикације, могуће нуспојаве, контраиндикације и друге нијансе употребе за такве агенсе су исте.

Ако се препарати парацетамола не могу давати беби (на примјер, дијете има интолеранцију), често се замјењују лијековима на бази ибупрофена, јер се такви антипиретици сматрају сигурним за дјецу. Дете може добити суспензију Нурофен, Ибупрофен, Ибупрофен-Акрихин.

Такви лекови се ефикасно боре против грознице и бола, а њихов терапеутски ефекат траје дуже него код парацетамола. Било која од ових суспензија може да се примени од 3 месеца старости са тежином бебе већом од 5 килограма.

Будући да у препаратима ибупрофена нису забележени само аналгетски и антипиретични ефекти, већ и антиинфламаторни ефекти, такви аналози би били најпожељнији, ако дијете има наглашен упални процесна пример, са отитисом или боловима у грлу.

Информације за референтне сврхе. Немојте се лечити. Код првих симптома болести консултујте лекара.

Прегнанци

Развој

Здравље