Свеће "Цефецон Д" за децу: упутства за употребу
Лекови који садрже парацетамол, највише захтевају грозницу и бол код деце. Један од ових лекова је Цефецоне Д. То се назива сигурним алатом који ефикасно помаже код болова и повећава телесну температуру. Овај лек је погодан за употребу чак и код младих пацијената, али да би овај лек ефикасно елиминисао неугодне симптоме и не изазвао нежељене ефекте, морате знати о карактеристикама његове употребе у детињству.
Формулар за издавање
Тсефекон Д производи руска компанија Низхфарм само у једном дозном облику, који је ректални супозиториј. Имају издужени облик и беле боје са жутом или кремастом нијансом. Лек се ставља у ћелијску амбалажу од 5 супозиторија и продаје се у кутијама од 10 комада.
Цомпоситион
Дјеловање "Цефекона Д" даје парацетамол, чија доза у једној свијећи може бити:
- 50 мг;
- 100 мг;
- 250 мг.
Поред тога, лек садржи витеспол - основу за супозиторије, који се састоји од триглицерида масних киселина. Овај састојак је добро ускладиштен и не утиче на активну супстанцу лека, нити на здравље пацијента.
Принцип рада
Тсефекона Д има својства да блокира циклооксигеназе које се налазе у ткивима централног нервног система. Захваљујући овом механизму деловања, лек утиче на терморегулациони центар (има антипиретичко дејство) и болне центре (смањује бол). Нема израженог антиинфламаторног ефекта лека, али такође нема негативног утицаја на дигестивни тракт, као и на размену воде и електролита.
Апсорпција парацетамола из супозиторија се одвија прилично брзо - максимална концентрација ове супстанце одређује се у крви 30-60 минута након ињекције свеће у ректум. Метаболичке промене лека јављају се у јетри и више од 80% лека напушта организам урином у року од једног дана након употребе.
Индикације
“Тсефекон Д” се најчешће користи као антипиретик када дете има акутну респираторну вирусну инфекцију, инфекцију из детињства, грипу, реакцију на вакцину или друго стање које се манифестује грозницом. Пошто супозиторији имају и аналгетски ефекат, могу се користити за благе или умерене стоматолошке, мишићне, главобоље и друге врсте болова, укључујући трауму, опекотине или нервну упалу.
Од којих година је прописано?
"Цефецон Д" је контраиндикован код деце првог месеца живота. Ако је беба стара 1 до 3 месеца, овај лек се може користити ако је испуњено неколико услова.
Пре свега, лекар мора да препише свеће, тако да је преглед бебе од стране педијатра обавезан.
По правилу, употреба "Тсефекона Д" у тако раном узрасту је потребна на повишеној телесној температури, што је реакција на вакцинацију. Осим тога, лек се користи само једном - ако се након једне употребе температура не смањи, потребно је додатно испитивање малог пацијента.
Ако је дијете већ 3 мјесеца, употреба Тсефекона Д је могућа без рецепта, али је савјетовање и даље препоручљиво. Важно је разумети да је ово само симптоматски лек, то јест, да утиче само на одређене симптоме, а елиминација узрока болести може захтевати примену других лекова, као што су антибиотици. Да бисте одабрали праву дозу, морате знати колико дијете има тежину и колико је стар.
Код пацијената старијих од 12 година, овај лијек се не користи, јер садржај активне супстанце чак иу супозиторијама с највишим дозама неће бити довољан за терапеутски учинак.
Контраиндикације
Лијек се не прописује бебама које су откриле преосјетљивост на парацетамол. Мере предострожности у лечењу "Цфецоне Д" захтевају од деце:
- болести бубрега;
- анемија;
- Гилбертов, Ротор или Дабин-Јохнсонов синдром;
- леукопенија;
- тромбоцитопенија;
- болести јетре.
Нуспојаве
Код неке деце, након примене супозиторија, може се развити алергијска реакција, на пример, у облику ангиоедема, пруритуса или осипа. Понекад употреба "Тсефекона Д" доводи до мучнине, болова у стомаку или повраћања. У врло ретким случајевима, третман таквим супозиторијима негативно утиче на формирање крви, стање јетре или функцију бубрега. Уобичајено, такав негативни ефекат лека се уочава ако се супозиториј користи предуго или се прекорачи доза препоручена према старости.
Упутства за употребу
"Цефекон Д" се примењује ректално, тј. Свећа мора бити уклоњена из паковања и нежно ући у ректум. Лијек је дјеловао брже и изазвао жељене терапеутске ефекте, препоручљиво је користити након спонтаног пражњења или клистирања.
Доза и начин примене, као што је горе наведено, се одређују на основу телесне тежине и старости детета. У просеку, једна доза је од 10 до 15 мг парацетамола по килограму тежине бебе. На пример, ако дете тежи 8 кг, онда му се даје 1 чепић, сваки са дозом од 100 мг, јер појединачна доза за таквог пацијента треба да буде 80-150 мг.
У папирној напомени, која се продаје са свијећама, налази се таблица с приближним дозама за дјецу различитих узраста, узимајући у обзир њихову тежину.
"Цефекон Д" са најмањим садржајем парацетамола користи се углавном код беба 1-3 месеца. Међутим, овај лек се може користити и код старијих беба, ако је њихова тежина мања од 7 кг. За карапузов са телесном тежином од 7-10 кг (обично се ова тежина дешава у 3-12 месеци) већ су потребни чепићи који садрже 100 мг активног састојка.
За децу од 1-3 године старости, која имају тежину од 11 до 16 кг, купују и свеће са дозом од 100 мг, али у овој старости једна доза већ може бити 100-200 мг, односно, дозвољено је да се унесу два супозиторија од 100 мг одједном. Лек са највећим садржајем парацетамола (250 мг) је индикован да елиминише грозницу или бол код деце старије од 3 године, чија тежина прелази 17 кг. Истовремено, у доби од 3 до 10 година, ако је тјелесна тежина мања од 30 кг, једна свијећа ће бити једна доза, а пацијентима од 10 до 12 година тежине од 30-35 кг прописују се два чепића (500 мг) одједном.
У овим појединачним дозама, "Цефецоне Д" је дозвољено користити до 3 пута дневно. Свеће се могу ставити у интервалу од 4-6 сати. У једном дану, дете не би требало да прима од супозиторија више од 60 мг активног састојка на 1 кг његове тежине. Дакле, за новорођенче које тежи 8 кг, дневна доза од 480 мг (60к8) не би требала бити прекорачена, то јест, више од 4 свијеће од 100 мг се даје по пацијенту дневно.
Што се тиче трајања употребе лека, при високој температури, лек се користи до три дана, а за ублажавање бола - до 5 дана.
Ако је телесна температура дјетета на четврти дан остала висока, а бол шестог дана од почетка лијечења није нестао, онда се о даљњем лијечењу треба разговарати с лијечником.
Овердосе
Ако случајно користите свеће са дозом која не одговара малом пацијенту по старости, то може довести до смањења апетита, мучнине, болова у трбуху, лабаве столице и других негативних симптома из гастроинтестиналног тракта. Ако се открије предозирање, препоручује се медицински преглед.
Интеракција са другим лековима
Неприхватљиво је истовремено дати дјетету друге лијекове парацетамол (на примјер, у суспензији), јер ће повећати ризик од предозирања.Нити треба Тсефекон Д мењати са другим антипиретичким лековима, на пример, са Нурофеном, осим ако је такав третман прописао лекар. Поред тога, лек се не прописује са многим другим лековима, укључујући салицилате, барбитурате и антикоагулансе. Све неспојиве са "Цефецон Д" значи да је наведено у напомени.
Услови продаје
Као и други лекови на бази парацетамола, Тсефекон Д се може купити без рецепта од лекара. Просечна цена једног паковања свећа са дозом од 50 мг је 35-45 рубаља, супозиторије које садрже 100 мг парацетамола у дози од 40 мг, а за паковање од 250 мг свећа треба платити око 50-60 рубаља.
Услови складиштења
Рок трајања "Тсефекона Д" - 3 године. Док не истекне, лек треба чувати на месту скривеном од деце. Такво место треба да буде суво и хладно (температура складиштења не треба да пређе +20 степени).
Ревиевс
Преко 90% прегледа о употреби "Тсефекона Д" код деце је позитивно. У њима, родитељи потврђују високу ефикасност таквих свијећа, и код високе тјелесне температуре, и код лакшег бола. Предности овог лека укључују и његову доступност и ниску цену.
Према мајкама, погодно је да се користи само такав облик дозирања код дојенчади и старије дјеце ако не могу узимати лијек уста (на примјер, имају јаку мучнину или је рефлекс повраћања појачан). Похвалите лек и родитеље деце са алергијама, јер чепићи не садрже боје, ароме и друге хемијске адитиве, који се налазе у сирупима, суспензијама и таблетама.
Међу минусима "Тсефекона Д" понекад се примјећује да свијећа почиње дјеловати тек након неког времена (код неке дјеце је већ сат времена касније), док се учинак оралних облика може замијенити за само 15-20 минута.
Поред тога, за довољан терапеутски ефекат, црева детета морају бити очишћена од фекалних маса, што у неким случајевима приморава новорођенче да додатно даје клистир.
Аналогс
Ако је потребно заменити "Цефеконе Д" препаратом истог састава, најчешће се користе парапетамол чепићи. Такође су доступни у неколико доза, а код најнижег (50 мг) су прописане за децу стару од месец дана са истим индикацијама. Други супозиторији парацетамола садрже више активних супстанци, па се прописују од 3 месеца старости (“Еффералган"Код дозе од 80 мг) или деце старије од 6 месеци (" Дечији Панадол "у дози од 125 мг).
Уместо свећа на температури или болу, можете давати детету друге облике препарата на бази парацетамола, на пример, суспензију Калпол или сирупЕффералган". Поред тога, такви агенси се могу заменити антипиретичким лековима који садрже ибупрофен („Нурофен“, „Ибупрофен“). Доступни су и у супозиторијима и течним облицима и прописани су младим пацијентима са повишеном температуром или боловима старијим од 3 месеца.
За детаљније прегледе о свећама Тсефекон Д и њиховим аналогима, погледајте следећи видео.