Парацетамол за децу: упутства за употребу
Многи лекари и родитељи верују да би Парацетамол требало да буде у комплету за прву помоћ у свакој породици са малом децом. Овај лек се користи као симптоматски лек за бол или топлоту. Пошто се такви симптоми често дешавају у детињству, присуство парацетамола код куће је заиста оправдано. У којим облицима се производи овај лијек, како дјелује на људски организам, у којој се дози користи код дјеце и који аналози могу бити замијењени?
Форма за ослобађање и састав
Парацетамол производе многе компаније, ау име неких лекова постоји префикс који означава произвођача ("Парацетамол-Алтпхарм", "Парацетамол-УБФ", "Парацетамол МС", итд.). Лек је представљен у апотекама у следећим облицима:
- Суппоситориес. Продају се у паковањима од 10 комада и доступни су у неколико доза - 50, 100, 250 и 500 мг парацетамола у једној свећи. Додатни састојак овог облика лека је само масна база, због које чеп држи облик (има облик торпеда), има белу или бело-крем боју, а такође се лако убацује у анус и брзо се раствара унутар црева.
- Суспенсион. Такав лек из компанија Синтез и Пхармстандард-Лексредства најчешће се бира за лечење деце, због чега се назива и парацетамол за децу и парацетамол за децу. Лек се продаје у стакленим бочицама, на које се причвршћује кашика или шприца за прецизно дозирање суспензије. У једној бочици може бити 100 грама (16 доза од 5 мл), 150 грама (24 дозе) или 200 грама (32 дозе) сиве или сиво-жуте хомогене течности са мирисом и укусом јагоде или наранџе. Парацетамол у овом леку је представљен дозом од 120 мг / 5 мл и допуњен је пропилен гликолом, сахарозом, ксантан гумом, сорбитолом и другим састојцима.
- Пилуле. Обично су округле и беле боје, али могу бити кремасте или жућкасте боје. Такав парацетамол се пакује у блистере и продаје се за 10, 20 или више комада у једној кутији. Садржај активног састојка у једној таблети може бити 200 мг или 500 мг. У зависности од произвођача, помоћне компоненте лека су аеросил, скроб, повидон, желатин и друге супстанце. У иностранству се производе и таблете и капсуле које садрже 325 мг парацетамола.
- Шумеће таблете. У овом облику, Парацетамол производи Хемофарм. Лијек се продаје у пластичним цјевчицама, унутар којих се налази 10-40 округлих бијелих таблета. Свака од њих садржи парацетамол у дози од 500 мг, као и лимунску киселину, силиконску емулзију, натријум сахаринат, лактозу, укус лимуна и нека друга једињења. Осим тога, исти произвођач нуди и Парацетамол-С-Хемофарм. Ово су такође шумеће таблете, али садрже само 330 мг парацетамола у 1 таблети, допуњене са 200 мг аскорбинске киселине.
- Решење за убоде. То је безбојна и прозирна течност, упакована у пластичне боце од 100 мл (може имати светло жуту или светло ружичасту нијансу). Сваки милилитар овог лека садржи 10 мг парацетамола, допуњен натријум фосфатом, манитолом, стерилном водом и натријум хидроксидом или хлороводоничном киселином.
Одвојено произвести лијек који се зове "Парацетамол Ектра". Представљен је у две дозе, од којих је једна погодна за децу (на паковању таквог лека постоји натпис „за децу“). Састав овог препарата у облику праха са укусом вишње, карамеле или наранџе укључује не само парацетамол у дози од 120 мг, већ и аскорбинску киселину у количини од 10 мг. У једној врећици је 1,5 г праха, ау једној кутији - од 5 до 50 врећа.
Постоје и пилуле "Парацетамол Ектратаб". Они такође укључују комбинацију парацетамола (у количини од 500 мг у свакој таблети) и аскорбинску киселину (0,15 г по таблети). Овај лек има дугуљаст облик и бело-жуту боју, понекад са мраморирањем. Лијек се продаје на 5-75 таблета у једној кутији.
Принцип рада
Парацетамол има способност да блокира ензиме, који се називају циклооксигеназе. Они се налазе у ткивима централног нервног система, тако да било који облик лека утиче на центар за терморегулацију и центар за бол. Истовремено, у упаљеним периферним ткивима, парацетамол није у стању да делује на циклооксигеназу због присуства ћелијских пероксидаза.
Због тога, лек нема значајних антиинфламаторних ефеката, али такође нема негативног утицаја на размену воде и соли (лек не задржава воду и натријум), као и дигестивни тракт (лек не утиче на гастроинтестиналну мукозу).
Парацетамол се апсорбује у било којој форми довољно брзо, и то максимална концентрација у крви се опажа за 30-120 минута афтер апплицатион. Терапијски ефекат ректалних супозиторија се манифестује након 1,5-2 сата, а лек у облику суспензије - након око 15-30 минута. Метаболичке промене лека одвијају се у јетри, а формирани метаболити напуштају организам урином.
Индикације
Најчешће, парацетамол се користи за смањење телесне температуре током врућице узроковане инфлуенцом, било какве инфекције у детињству (варичела, шарлах, оспице итд.), Вакцинације или другог стања које је изазвало пораст телесне температуре. Дрога је такође тражена као медицина бола са умереним или неизраженим болом, на пример, са главобољом, ако дете има бол у уху за време отитиса, постоји зубобоља, постоји нека врста повреде или бол у грлу са упалом грла.
Од којих година је прописано?
Сви облици парацетамола контраиндиковани су код деце у неонаталном периоду. За бебе од 1-3 месеца старости, лекови у облику супозиторија или суспензија се дају само под надзором лекара. Употреба лека код новорођенчади овог узраста оправдана је у реакцији након вакцинације (врућица услед вакцинације), а лек се користи једном.
У другим случајевима, и за дужи пријем свеће, у зависности од дозе, користи се код деце старости од 3 месеца до 12 година, бирајући одговарајуће лекове за дозу. Суспензија се даје деци старијој од три месеца.
Текући препарат се може користити код школске дјеце и адолесцената, али је од 6. године већ допуштено да се суспензија замијени у облику таблета. Шумеће таблете не дају се дјеци млађој од 6 година. "Парацетамол Ектратаб" такође је дозвољено од шесте године.
Контраиндикације
Парацетамол се не сме користити код деце са преосетљивошћу на било коју компоненту изабраног облика лека. Лек такођер није прописан:
- Деца са ерозивним или улцеративним лезијама гастроинтестиналног тракта.
- Пацијенти са интестиналним или гастричним крварењем.
- Деца са недостатком глукозе 6 фосфат дехидрогеназа.
Суспензија се не може применити код деце са интолеранцијом на фруктозу, недостатком изомалтазе и другим наследним проблемима са варењем угљених хидрата. Свијеће се не користи за упалу ректума.
Лек се даје опрезно ако дете има патологију јетре, болести крви, затајење бубрега, бронхијску астму и неке друге болести.
Нуспојаве
Третман са парацетамолом може изазвати алергије, као што су свраб, осип, отицање коже или други негативни симптоми. Када се појаве, даљња употреба лијека треба напустити.
Повремено, унос парацетамола доводи до поремећаја у формирању крвних ћелија, што узрокује тромбоцитопенију или анемију. Таква негативна реакција може се јавити и код продуженог третмана. Ако се повећава осетљивост тела детета на лекове из групе НСАИЛ, употреба парацетамола може довести до појаве бронхоспазма. У ретким случајевима, третман може нарушити функцију јетре или утицати на стање пробавног система.
Упутства за употребу
Метода примене и облик лека се бирају на основу старости детета, пошто су дозе у различитим варијантама парацетамола различите. Деци, као и одраслима, треба дати лекове у интервалима од најмање 4 сата.
Трајање употребе било којег облика парацетамола је ограничено на три дана ако је лек прописан за смањење температуре и 5 дана ако је потребан анестетички ефекат. Ако се лек даје 3 дана са температуром или пет дана за бол, али симптоми нису потпуно елиминисани, Питање даљег лечења мора се упутити педијатру или другом лекару који посматра дете.
У светлости свећа
Стављајући дете и гурајући задњицу, пажљиво убаците свећу, гурајући је кажипрстом. Ако је потребно, свеће се могу исећи на делове и уметнути само један од ових делова или све њих. Препоручује се увођење таквог лијека. након природног утроба или направите клистиртако да уметнута свећа не изазива пражњење.
Супозиторије Парацетамол се убризгава у ректум 2-4 пута дневно са интервалом од најмање четири сата између употребе. На дозу овог облика утиче телесна тежина и старост пацијента. Да бисте израчунали појединачну дозу, потребно је да помножите 10-12 мг по тежини детета у килограмима. У овом случају, максимална доза је 60 мг по килограму телесне тежине бебе.
Обично се деца од 6-12 месеци преписују по 50-100 мг, за бебу од 1-3 године - 100-150 мг, а за дете од 3-5 година - 150-200 мг. Пацијент у дози од 250 мг се даје пацијенту од 5-10 година, а дијете од 10-12 година може се ставити у супозиторије од по 500 мг. У доби од 12 година парацетамол у свијећи се не примјењује.
У течном облику
Парацетамол у суспензији пре сваке употребе треба протрести тако да све компоненте раствора буду равномерно распоређене у њему. Није неопходно разблажити лек водом, али га је пожељно попити са довољном количином чисте воде. Најбоље је узети суспензију пре оброка.
Доза овог лека се израчунава узимајући у обзир два параметра - тежину детета и његову старост. Једнократна стопа је 10-15 мг парацетамола на 1 кг телесне тежине пацијента. Максимална дневна доза, као и за супозиторије, је 60 мг парацетамола на 1 кг тежине бебе.
У коментарима на лек, може се видети плоча у којој су приближне дозе за децу са одређеном тежином. На пример, ако дете тежи 11 кг, онда у овој табели насупрот вредности „8-16 кг“ видимо „5 мл“ - то је количина суспензије и биће једна доза за такву бебу.
Суспензија се сакупља помоћу мерног шприца, који се након гутања лијека треба опрати и оставити да се осуши. Уместо шприца у кутији може бити пластична двострана жлица. Једна страна такве кашике може добити 5 мл, а друга 2,5 мл. Након узимања суспензије, кашику треба и опрати и осушити, а затим ускладиштити у кутији са боцом.
У таблетама
Препоручује се да парацетамол у чврстом облику траје 1-2 сата након јела, воде за пиће. Доза таблета се бира према узрасту, на пример, ако је дете старо 7 година, једна таблета од 200 мг је довољна за њега, а са 13 година потребно је најмање 500 мг за заказивање прегледа. Такође је одређен максимални број таблета узимајући у обзир старост: Дете од 6 до 9 година не даје више од 1,5 г, пацијент од 9 до 12 година је више од 2 г, а тинејџер старији од 12 година је више од 4 г активног састојка.
Шумећа таблета баца се у чашу воде и, када се потпуно раствори, дјетету даје отопину. Учесталост примене таквог парацетамола је од 1 до 3 пута дневно. У доби од 6-9 година, само половина пилуле се узима у исто вријеме, али ако је потребно, можете користити цијелу. Максимална доза дневно за пацијенте 6-9 година је 3 шумеће таблете, за децу од 9-12 година - 6 таблета, за адолесценте - 12 таблета.
Лијек "Парацетамол Ектратаб" се користи пола таблете 3-4 пута дневно, ако је пацијент 6-12 година. Дијете старије од дванаест година, ако му је тежина већа од 50 кг, може се дати једна пилула.
Овердосе
Први симптоми који се јављају као резултат узимања вишка дозе парацетамола се обично јављају. из гастроинтестиналног тракта. То је дијареја, грчеви у стомаку, повраћање, губитак апетита и други знаци тровања. Након 12 или више сати након предозирања, може доћи до оштећења јетре, па морате дете показати доктору, чак и ако се добро осјећа. У неким случајевима долази до значајног предозирања лијековима енцефалопатија.
Комбинација са другим лековима
Немојте истовремено давати детету парацетамол и било које друге антипиретичке лекове који садрже парацетамол у свом саставу, како не би изазвали предозирање. Комбинована примена са анти-лековима са другим активним састојком (на пример, лекови који садрже ибупрофен или ацетилсалицилну киселину) такође се не препоручује и дозвољено само након прописивања лекара.
Поред тога, постоје и многи други лекови који нису прописани парацетамолом. Целокупна листа таквих лекова може се видети у напоменама за лек.
Услови продаје
Све врсте парацетамола су класификоване као лекови без рецепта, тако да се свеће, пилуле и суспензије могу лако купити у већини апотека. Цена зависи од изабране форме, дозе и од произвођача. На пример, за 10 таблета од 200 мг треба да платите 3 рубље, 200 г суспензије парацетамола за децу кошта 110-120 рубаља, а 10 ректалних супозиторија од 100 мг кошта око 30 рубаља.
Стораге феатурес
Парацетамол у свећама се оптимално чува у фрижидеру, јер је температура, која се не препоручује да пређе током складиштења овог облика дозирања, 15 степени Целзијуса. Све остале врсте парацетамола не захтевају ниске температуре за дуготрајно складиштење и може издржати температуре до +25 степени.
Рок трајања већине лекова, укључујући шумеће таблете "Ектратаб" и "Ектра", је 2 године. У овом случају, облик таблете се може чувати мало дуже - 3-5 година, а суспензија - 3 године. Након отварања бочице, рок трајања суспензије се не смањује и није потребно чувати лек у фрижидеру.
Ревиевс
У већини случајева, употреба парацетамола у родитељима из дјетињства оставља позитивне повратне информације о свим облицима таквих лијекова. Његова главна предност над другим антипиретичким лијековима назива се сигурност за дјецу. Са овим Ефикасност парацетамола, према родитељима, веома висок. Након примене, температура пада веома брзо, а бол се смањује или нестаје.
Парацетамол у супозиторијима се хвали за велики избор доза (може се користити у различитим узрастима) и могућност примене код деце са израженим рефлексом. Суспензија се сматра најпогоднијом од свих облика дозирања, истичући лакоћу дозирања, пријатан укус и приступачну цијену.
Међу недостацима парацетамола се обично помиње продужени почетак антипиретичког дејства супозиторија и кратког деловања било ког облика лека (према мама, ефекат употребе у већини случајева траје мање од 4 сата).Због ових недостатака, неки родитељи преферирају ибупрофен или алтернативни парацетамол и Ибупрофен.
Поред тога, негативно реагују на састав течног парацетамола, јер су у сирупу и суспензији присутни су хемијски адитивикоје маме називају штетним (арома, итд.). Да би се смањио њихов негативан утицај, који је веома важан када је дете подложно алергијама или у детињству, обично се преферирају свеће.
Подношљивост парацетамола, судећи по бројним рецензијама, углавном добрим. Нуспојаве се појављују рјеђе и обично су повезане са нетолеранцијом на главне или помоћне супстанце.
Аналогс
Уместо парацетамола, могу се користити било који други лекови са истим активним састојком. Ако требате замијенити свијеће, онда користите један од ових аналога, као Дечији Панадол, Цефецоне Д или Еффералган. Дозе таквих супозиторија су различите, тако да можете лако да изаберете лек за бебу (можете користити Цефецон Д), и за старијег пацијента.
За замену парацетамола у суспензији је погодан Дечији Панадол, Еффералган или Цалпол. Такви лекови такође имају течну форму и слатки укус. Било који од ових лекова, као што је парацетамол за децу, може се дати деци старијој од 3 месеца.
Ако је дијете старије од 6 година и морате узети аналог парацетамола у таблетама, онда Панадол или Еффералган могу бити такав лијек. Уместо Парацетамол Ектра и Ектратаб, можете користити аналог са истом комбинацијом активних састојака, на пример, Еффералган са витамином Ц (доступно је у шумећим таблетама) или праху Гриппостад (прописано је од 15. године старости).
Ако постоје разлози да се одбије било који препарат парацетамола, на пример, ако сте алергични на њега, лекари најчешће прописују лекове који садрже ибупрофен. Њихови педијатри, међу којима и Комаровски, такође укључују безбедним лековима из детињства.
Такви лекови не мање ефикасно снижавају температуру и елиминишу бол, а имају и дужи терапијски ефекат. За децу се најчешће бирају Нурофен и Ибупрофен. Оба лека се производе у свећама и суспензијама, дозвољено од три месеца старости.
У неким случајевима, ако се температура не смањи или је опасна за дијете, користите друге лијекове осим парацетамола или Нурофена. Често се у таквој ситуацији позива хитна помоћ и уводи се дијете литиц миктуре који брзо елиминише грозницу. Састав ове смеше обично укључује Аналгин и Супрастин. Такви лекови се често допуњују Но-схпаако је кожа бебе хладна на додир и бледа (лек ублажава васкуларни спазам).
За информације о температури на којој парацетамол треба дати дјеци, погледајте сљедећи видео.