Ибупрофен за децу

Садржај

Ибупрофен је један од најпопуларнијих лекова који помаже да се ослободимо бола или смањимо телесну температуру током грознице. Такав лијек производе многи произвођачи и нуди се у неколико облика погодних за дјецу различитих узраста.

Који лек изабрати за бебу, а који не треба давати детету од 5 година, како ибупрофен утиче на тело беба и које нуспојаве могу изазвати? Које дозе ибупрофена не треба прекорачити у дјетињству, како се не би наносило штете дјетету и који аналози га могу замијенити? Таква питања су релевантна за сваку мајку, јер се висока температура или бол налазе код све дјеце.

Формулар за издавање

Ибупрофен је доступан у апотекама са следећим опцијама:

  • Суппоситориес. Имају глатку површину, бијели тон и издужени облик. Таква ректална свеће продато у паковању од 10 комада.
  • Суспенсион. Овај лек је сладак и опор, смрди као наранџа и упакован је у пластичне или стаклене боце од 100 мл. Бочица или шприца је причвршћена на боцу да би се тачно измерила наранџаста (Ибупрофен-Акрикхин) или бела крема.
  • 5% маст. Представљена је жућкасто белом или белом хомогеном масом, која има благи осећајан мирис. Једна туба садржи 25 грама масти.
  • Пилуле. Производе их различита предузећа у две дозе. Ове таблете су округле и имају ружичасто, бело и жуто или бело кућиште. Једно паковање садржи од 10 до 50 таблета.
  • 5% гел. Производи се у облику светло жуте или безбојне транспарентне супстанце која има специфичан мирис. Једна цев може да садржи од 20 до 100 г гела.
  • Капсуле Имају бело тело и зелену капу, а унутар тих желатинских капсула има бело-жути или бели прах. Продају се у паковањима од 10-100 комада.
8 пхото

Цомпоситион

Главна компонента било ког облика лекова због које лек има терапеутски ефекат зове се ибупрофен. Његова количина у различитим врстама лекова је различита:

  • Једна свећа садржи 60 мг.
  • Из 5 мл суспензије добије се 100 мг.
  • 1 г масти или гела садржи 50 мг.
  • Једна таблета садржи 200 или 400 мг.
  • 1 капсула садржи 200 мг.

Помоћне супстанце у различитим облицима Ибупрофена су такође различите:

  • Код свећа, то су само чврсте масти, и нема других хемијских адитива.
  • Суспензија садржи лимунску киселину, укус наранџе, глицерол, сорбитол и друге супстанце.
  • Маст садржи макрогол 400, димексид и макрогол 1500.
  • Таблете могу да садрже састојке као што су сахароза, стеаринска киселина, пчелињи восак, кукурузни скроб, хипромелоза и други.
  • Додатни састојци гела су уље лаванде, етил алкохол, пропилен гликол, уље нероли, димексид и друге супстанце.
  • Капсуле садрже магнезијум стеарат, талк, желатин, натријум кроскармелозу и друга једињења.

Принцип рада

Када уђе у тело детета, ибупрофен утиче на стварање супстанци које се називају простагландини. Они су одговорни за развој упалног процеса и спровођење болних импулса, тако да су главни ефекти лека смањење активности упале и анестезије.

Поред тога, ова једињења су одговорна за повећање телесне температуре као одговор на инфекцију вирусима, бактеријама или другим факторима, тако да употреба Ибупрофена помаже у борби против грознице.

Ефекат лека настаје након 20-40 минута након његове употребе, а трајање терапијског ефекта зависи од коришћеног облика, дозе и старости пацијента. На пример, ректалне супозиторије имају веома дуго дејство (до 8 сати), а антипиретичко дејство таблета или капсула траје до 3-4 сата.

Индикације

Ибупрофен је популаран симптоматски лек за болне сензације различите природе. Препоручује се деци са боловима у уху услед упале средњег уха, болних зуба, болова у мишићима или лигамента за повреде, главобоље са ИРР-ом иу другим ситуацијама. Лекови се носе са умереним или благим болом.

Поред тога, лек се често користи као фебрифуг. Прописује се за богиње, грипу, прехладу, боловима у грлу и другим болестима, чији је симптом грозница. Не мање често, препоруча се давање дјеце која имају повишену температуру након вакцинације.

Поред тога, лек се често користи као фебрифуг. Прописује се за богиње, грипу, прехладу, боловима у грлу и другим болестима, чији је симптом грозница. Не мање често, препоруча се давање дјеце која имају повишену температуру након вакцинације.

Лек је такође тражен као антиинфламаторни агенс. Прописује се за артритис, бурзитис, тендинитис, инфламаторне компликације након операције иу другим случајевима. Посебно често када се такви проблеми примењују на локалне облике - гел и маст.

У којој доби је то дозвољено?

Ибупрофен је контраиндикован код деце која још нису напунила 3 ​​месеца. Лечење од тромесечног детета је прописано у облику свеће или суспензије. У овом случају, препоручује се употреба супозиторија до 2 године старости, а суспензија - до 12 година. Поред тога, прописивање лекова за бебе 3-6 месеци мора бити под надзором педијатра.

Чврсти облик се не користи код деце млађе од 6 година или код старије деце, али са тежином мањом од 20 кг. Таква ограничења се односе на таблете и капсуле које садрже ибупрофен у дози од 200 мг. Лек са дозом од 400 мг у 1 таблети прописан је адолесцентима старијим од 12 година. Препоручује се употреба 5% гела од 6 година, а 5% масти само 12 година.

Контраиндикације

Лијек није прописан:

  • Уз улцеративне или упалне болести гастроинтестиналног тракта, као и са крварењем из црева или желуца.
  • Ако не подносите било који састојак дроге или алергије на друге нестероидне антиинфламаторне лијекове.
  • Са крвним болестима.
  • Код повреде јетре или бубрега.
  • Код губитка слуха.
  • Са повећањем количине калијума у ​​крви.

Суспензија је такође контраиндикована код малапсорпције глукозе-галактозе и прописана је опрезно код деце са дијабетесом. Гел и маст се не прописују за екцем, дерматозе које исцуре и лезије на кожи. Присуство било које хроничне болести код дјетета захтијева, када се користи Ибупрофен, повећана медицинска пажња.

Нуспојаве

  • Ибупрофен често изазива негативне симптоме гастроинтестиналног тракта, укључујући мучнину, бол у трбуху, течне столице, жгаравицу и друге.
  • Лек може изазвати свраб, бронхоспазам, осип, ангиоедем или неки други облик алергије.
  • Код лечења ибупрофена, деца се често жале на главобољу или вртоглавицу. Код неких пацијената, мајке су приметиле узбуђено стање, поспаност, анксиозност, поремећаје спавања.
  • Повремено, лек повећава крвни притисак или изазива тахикардију.
  • Лијек може утјецати на стварање крви, због чега се смањује број крвних станица.
  • Понекад лечење овим леком нарушава бубреге и изазива проблеме са видом или слухом.

Упутства за употребу и дозирање

  • Свијеће Ибупрофен се уводи у ректум и 1 чепић, а учесталост употребе овиси о старости малог пацијента. Ако је дијете 3-9 мјесеци, тада је дневна доза 180 мг лијека, односно 3 свијеће. За бебе 9-24 месеца, четири пута су прихватљиве - до 240 мг ибупрофена дневно. Лијек у овом облику се примјењује у размаку од 6-8 сати.
  • Суспензија, капсуле и таблете треба дати детету након оброка или током оброка. Тако је у већини случајева могуће избјећи негативан утјецај таквих облика лијека на пробавни сустав. У овом случају, таблете се испиру водом и не мрве, а капсуле се прогутају без отварања.
  • Суспензија током складиштења је често подељена (део лека се таложи), тако да се пре сваке употребе овај облик лека треба уздрмати. Дијете до једне године добија 2,5 мл лијека, али бебе 3-6 мјесеци добијају двоструку дозу, а дјеца 6-12 мјесеци могу добити лијекове до 4 пута дневно. Дјеца старија од годину дана, лијек се прописује три пута у овој дози: у 1-3 године - 5 мл, у 3-6 година - 7,5 мл, у 6-9 година - 10 мл, у 9-12 година - 15 мл.
  • Дете од 6-12 таблета Ибупрофена даје 1 таблету од 200 мг до четири пута дневно (пауза између доза треба да буде најмање 6 сати). За децу стару од 12 година, појединачна доза се може повећати до 400 мг, али лек у овој дози је дозвољен највише три пута дневно. Исти начин коришћења се користи код прописивања лека у капсулама.
  • Када се температура повећа, као одговор на вакцинацију, за дете од 3-24 месеца, 1 супозиторија се даје једном, а ако је потребно, друга свећа се ставља након 6 сати. Ако се суспензија користи у таквој ситуацији, беба добија течни препарат у дози која му одговара по старости, а ако је потребно, иста количина лека се поново даје након 6 сати.
  • Трајање употребе Ибупрофена за грозницу без консултације са педијатром не би требало да буде дуже од 3 дана. Ако је температура још увек повишена након три дана третмана, консултујте лекара.
  • За бол Ибупрофен траје до 5 дана за редом. Дуљу терапију са таквим средством треба пратити специјалиста. Ако лек не елиминише бол, морате изабрати другачији третман код педијатра.
  • Гел треба нанијети на захваћена подручја и затим лагано протрљати док се потпуно не упије. Доза овог производа за дете старости 6-12 година је трака дужине 2-4 цм, а за тинејџер старију од 12 година трака од 4 до 10 цм. Учесталост употребе гела је до 3 пута дневно за децу испод 12 година и до 4 пута за пацијенте преко 12 година. Трајање третмана овим обликом је 2-3 недеље.
  • Маст размазује кожу детета преко 12 година, изазивајући траку таквог лека, у зависности од обима лезије, од 5 до 10 цм дужине. Даље, лек се пажљиво протрља док се потпуно не упије. Поновна примена се врши у интервалу од 4 сата или више. Лек се препоручује да се користи највише 4 пута дневно не дуже од 3 недеље.

Овердосе

Ако дијете добије већу дозу Ибупрофена него што је препоручено за његову доб, може изазвати главобољу, мучнину, тахикардију, бол у стомаку и друге негативне симптоме. У овој ситуацији треба одмах показати малом пацијенту доктора.

Интеракција са другим лековима

Лијек се често комбинира с другим лијековима, на примјер, с антибиотицима, ако се Ибупрофен користи за болове узроковане гнојним отитис медиа. За запаљење горњих дисајних путева, лек се комбинује са смешама, капљицама и сирупима против кашља.

Међутим, Ибупрофен има способност да утиче на многе друге лекове, на пример, унос глукокортикоида, других аналгетика, диуретичких лекова или антикоагуланса.Стога, опрезно преписати такав лек заједно са било којим другим средством. Ибупрофен се може комбиновати са другим антипиретичким лековима или је неопходно да се смењују само након консултације са лекаром.

Услови продаје

Све варијанте Ибупрофена су без рецепта. Цена лека зависи од произвођача и облика лека. На пример, 10 свећа или 100 мл суспензије кошта у просеку 60-70 рубаља, а цена таблета је много нижа и често износи око 20 рубаља за 20 комада.

Услови складиштења и рок трајања

Код куће, Ибупрофен се препоручује да задржи било који облик на месту скривеном од мале деце где влага и сунчева светлост не улазе. Складиштење лека у таблетама, капсулама, свећама, гелу или суспензији је дозвољено на собној температури, а маст треба чувати на хладном месту (на температурама испод +15 степени). Рок трајања таблета је 3 године, сви остали облици - 2 године. Након отварања, суспензију треба чувати највише шест мјесеци.

Ревиевс

Употреба Ибупрофена је углавном позитивна. Маме потврђују да овај лијек учинковито ублажава бол и смањује температуру. Нуспојаве код Ибупрофена, према речима родитеља, су прилично ретке и често су представљене негативним симптомима гастроинтестиналног тракта, главобољама или алергијама.

Лекари такође примећују да је лек ефикасан и одобрен за децу. Доктор Комаровски га назива једним од лијекова избора за грозницу код малог дјетета заједно с препаратима парацетамола.

Бебе имају већу вероватноћу да изаберу супозиторије и похвале ову форму за одсуство додатних штетних хемијских компоненти. Поред тога, свеће трају дуже од суспензије, горко-слатки укус који понекад не задовољава малог пацијента.

Међутим, суспензија је такође веома популарна, пошто је овај облик Ибупрофена лако дати, чак и детету. Једини минус се зове паковање, јер се стаклена боца може сломити, а такав препарат често нема поклопац на дјеци.

Таблете се бирају углавном за децу стару од 8-10 година, који лако прогутају такав лек. Оне су мале величине, а љуска је слатка, тако да се тешкоће с њиховим пријемом код дјеце обично не јављају. Предности таквог Ибупрофена укључују ниске трошкове лекова у поређењу са сличним средствима.

Аналогс

Један од најпопуларнијих аналога ибупрофена може се назвати Нурофен. Овај лек садржи исту активну супстанцу, такође је доступан у неколико облика (чепићи, суспензије, таблете, гел, капсуле) и може се користити од 3 месеца старости.

Разликује се од Ибупрофена само помоћним састојцима у саставу и вишом ценом.

Такође, уместо Ибупрофена, лекар може да препише друге лекове који имају анти-инфламаторне ефекте, смањују температуру и помажу код бола. Таква средства могу бити:

  • Парацетамол препарати. За малишане напишу свеће Цефецоне Ддозвољено од 1 месеца, или Панадол, који се користи код деце старије од 3 месеца. Суспензије парацетамола су такође популарне (Цалпол, Панадол, Еффералган), такође додељене бебама од 3 месеца старости. Лекар треба да израчуна дозу таквих лекова за бебе.
  • Производи који садрже диклофенак натријум. Често се користе за болне сензације узроковане упалним процесом. Дјеца могу додијелити свијеће Волтарен (користе се у било ком узрасту) или таблете Диклофенаккоји су отпуштени са 6 година.
  • Аналгин. Овај анти-инфламаторни агенс доступан је у свећама (које се користе од 3 месеца), таблетама и ампулама. Ињекције овог лека се користе као хитна помоћ за грозницу која је опасна за бебу.
  • Лекови који садрже нимесулид. Међу њима су најпопуларније Нимесил и Нисе. Нимесил је доступан у врећама са гранулама и прописан је за децу старију од 12 година. Нисе у суспензији или таблетама испражњеним од 6 година старости.
  • Средства која укључују ибупрофен и парацетамол у исто време. Такви лекови су таблете Брустан, Нект и Ибуклин. Потоњи се могу користити код дјеце од 3 године.

Врсте Ибупрофена које се користе локално могу се заменити лековима у облику гела, креме или масти, који имају исти терапеутски ефекат. То укључује Долгит, Волтарен Емулгел, ДиклофенакНисе, Нурофен и други лијекови.

Шта је безбедније - Ибупрофен или парацетамол?

Оба ова лека из групе нестероидних антиинфламаторних лекова су дозвољена деци и прописана су и за грозницу и за бол.

У овом случају, бебе прве године живота на високим температурама често се прописују парацетамолом, јер се сматра сигурнијим (рјеђе узрокује нуспојаве).

Ако се, поред грознице код бебе, примете болови или знаци упале, боље је да преферирате Ибупрофен. Поред тога, овај лек почиње да делује брже од парацетамола и задржава свој ефекат дуже време.

О дјеловању ибупрофена рећи ће лектору Комаровском у видеу испод.

Информације за референтне сврхе. Немојте се лечити. Код првих симптома болести консултујте лекара.

Прегнанци

Развој

Здравље