Цхилдрен'с Ксимелин
У лечењу ринитиса код одраслих често се користе лекови ксилометазолин, на пример, Ксимелин. Али може ли се капати у нос дјеце, како дјеца дјелују на овај лијек, иу којим дозама се препоручују младим пацијентима?
Форма за ослобађање и састав
Лек је доступан у два облика - капи и спреј, али свака од њих је представљена бистром текућином без боје. Запремина боце је 10 или 15 мл. Главни састојак лека је ксилометазолин хидрохлорид. Његова количина у 1 мл је 500 μг у 0,05% лека, ау препарату са концентрацијом од 0,1% - 1 мг. Поред тога, раствор укључује бензалконијум, динатриј едетата и друга једињења.
Постоји и дрога Ксимелин Ецо. Представљен је назалним спрејом у две дозе (0,05% и 0,1%) и разликује се од уобичајеног Ксимелина различитим саставом помоћних састојака. Међу њима нема бензалконијум хлорида (конзерванса) који смањује ризик од алергијске реакције на лек.
Одвојено произведено Ксимелин Ецо са ментолом. У овом спреју, ксилометазолин је садржан у концентрацији од 0,1% и допуњен је еукалиптолом и левоментолом, који текућини дају мирис, непрозирност и благу боју.
Поред тога, апотеке можете наћи у апотекама Ксимелин Ектра. У таквом спреју, за разлику од других врста, Ксимелине, постоје два активна састојка. Један од њих је ксилометазолин у дози од 500 μг / 1 мл, а други је ипратропијум бромид, који садржи 600 μг у 1 мл раствора. Код лечења деце млађе од 18 година, овај лек се не користи.
Принцип рада
Било који облик Ксимелина делује топично у слузници носа, узрокујући вазоконстрикцију. Резултат овог ефекта ће бити елиминација црвенила и отицања, чиме ће се смањити количина испуштања из носа и лакше дисање. Лек почиње да делује веома брзо (буквално за неколико минута) и сужава крвне судове у периоду до 10-12 сати. Његово активно једињење у крви скоро да не пада.
Индикације
Ксимелин се користи код акутних респираторних инфекција ако је ринитис манифестација болести. Поред тога, лек се прописује деци:
- са акутним алергијским ринитисом;
- са синуситисом;
- са полинозом;
- са отитис медиа;
- са еустахитисом.
Нанесите овај алат и на било коју медицинску манипулацију у назофаринксу, на пример, риноскопијом. Исте индикације су наведене у упутствима за еко и еко лекове са ментолом.
У којој доби је то дозвољено?
- За децу млађу од две године, Ксимелин није прописан. Деца старија од 2 године могу само капати или убризгавати лек са концентрацијом од 0,05%.
- Спреј и капи Ксимелина са садржајем ксилометазолина у концентрацији од 0,1% дозвољени су само од шесте године живота.
- Ксимелин Ецо је такође контраиндикован код деце млађе од 2 године. За лечење младих пацијената старости од 2-10 година, користи се 0,05% лека, а лек са концентрацијом од 0,1% прописан је за децу старију од 10 година.
- Што се тиче лека са ментолом, овај Ксимелин се прописује од 10. године живота.
Контраиндикације
Лек не треба користити код деце са:
- Нетолеранција на било који састојак раствора.
- Повећан крвни притисак.
- Хипертхироидисм.
- Тахикардија.
- Глауком.
- Ринитис у атрофичној форми.
- Операција на мембранама мозга.
Код дијагностиковања шећерне болести код малог пацијента, лијечење Ксимелином захтијева повећани опрез.
Нуспојаве
Увођење Ксимелина у нос може изазвати локалну реакцију у виду свраба, пецкања, сувоће, печења или неког другог симптома. Најчешће је проузрокована претераном учесталошћу употребе дроге или предугим третманом. Системске реакције као што су главобоља, несаница, тахикардија и други симптоми јављају се изузетно ретко код Ксимелина.
Упутства за употребу
Ксимелин треба примењивати у носу не више од три пута дневно, а ток лечења таквим вазоконстриктором не би требало да пређе једну недељу.
Ако након 7 дана лијечења симптоми нису нестали, требате контактирати свог педијатра или ЕНТ.
- Деца од 2 до 6 година лек са концентрацијом од 0,05% прописује се једном дневно или два пута дневно. Ако се користе капи, онда се једна или две капи капају у сваки носни пролаз. Употреба спреја обезбеђује једну ињекцију у сваку носницу.
- 6 година и старији убризгали / убризгали са 0.1% лека. Када користите спреј, једна доза ће бити 1 ињекција. Када користите капи, 2 капи се усађују у носни пролаз сваког детета, али понекад лекар препише 3 капи. Алат се често користи само једанпут дневно, али са јаким ринитисом, потребно је и поновно убризгавање или инстилација.
- Ако је дијете додијељено Ксимелин Ецо, затим се овај лек убризгава у сваку носницу малог пацијента једном ињекцијом 1-3 пута дневно. За децу млађу од 10 година користи се 0,05% лекова за десетогодишње пацијенте и старије, 0,1% спреј. Трајање третмана са овом варијантом Ксимелин не би требало да буде дуже од 10 дана.
- Када се користи у лечењу ринитиса Ксимелин Ецо са ментолом дјетету се лијек убризгава од 1 до 3 пута дневно, једним кликом на уређај за дозирање, стављајући га наизмјенично у носницу сваког пацијента. Лијек се прописује у трајању до 10 дана.
Овердосе
Дечје тело реагује на предозирање Ксимелином због повећане брзине срца, главобоље, повраћања, поремећаја спавања, аритмија и других симптома. Ако је доза превисока, крвни притисак малог пацијента се смањује, број откуцаја срца успорава. У таквој ситуацији треба одмах потражити медицинску помоћ.
Интеракција са другим лековима
Ксимелин се може користити са многим лековима, са изузетком трицикличних антидепресива и МАО инхибитора.
Услови продаје
Сви облици Ксимелина и Ксимелине Ецо су лекови који се издају без рецепта, тако да се могу бесплатно купити у било којој апотеци. Цена бочице капи је од 70 до 90 рубаља, а 10 мл спреја - око 160 рубаља. Бочица Ксимелин Ецо спреја кошта у просеку 170-180 рубаља.
Услови складиштења
За чување Ксимелин домова потребно је суво мјесто, скривено од дјеце. Складиштити лекове на собној температури (не вишој од 25-30 степени Целзијуса). Рок трајања капи и спреја Ксимелин је 2 године, Ксимелин Ецо је 3 године, а Еко производи са ментолом су 2 године и 6 месеци.
Ревиевс
Већина прегледа о третману деце Ксимелин - позитивна. Маме овај алат називају ефикасним и ефикасним. Они примећују да лек веома брзо отклања назалне конгестије и друге симптоме прехладе, а његов ефекат траје око 10 сати.
У исто вријеме, уобичајено је да дјеца добију спреј, јер је погодније користити овај облик. Упркос вишој цени, Ксимелин Ецо је најтраженији јер не садржи конзервансе и ретко изазива нежељене ефекте.
Код примене капи, неки млади пацијенти имају алергије и друге негативне реакције.
Видјет ћете успоредбу Ксимелина с другим популарним лијеком у сљедећем видеу.
Аналогс
Уместо Ксимелина, лекар може да препише други лек са истим активним састојком, на пример, Отривин, Галазолин, Ксилометазолин, Астериск ноз, тезин, Рхиностоп, Снооп, За ношење, Фармазолин или Ксилен. Ови лекови, као што је Ксимелин, су спреј и капи за нос, а неки имају облик назалног гела.
Када дође до прехладе, у зависности од узрока, детету се могу прописати препарати морске воде, антихистаминици, топикални антибиотици, препарати интерферона и многи други лекови.