Дечији Панадол

Садржај

Лекови са антипиретичким ефектима су свакако присутни у комплету за прву помоћ породица са малом децом, јер се повишена телесна температура може назвати једним од најчешћих симптома дечјих болести.

У борби против грознице код беба често користе дроге на бази парацетамола, јер се називају једним од најсигурнијих у детињству. Представник таквих лекова је Дечији Панадол. Када се прописује деци, у којим дозама је прописано, да ли се користи код новорођенчади и који се аналози замењују ако је потребно?

Формулар за издавање

Дечији Панадол, који се такође зове Панадол Баби, представљен је у два облика:

  1. Суспенсион. Такав Панадол је слатко-укусна течност попут сирупа (због вискозне конзистенције, овај лијек се често назива сирупом) са окусом јагоде и ружичастим нијансама. Раствор се сипа у стаклене боце и продаје се у два волумена - 100 мл и 300 мл. Пластична шприца је причвршћена на боцу како би се могле прецизно измерити милилитри суспензије.
  2. Ректалне свеће. Продају се у кутији од 5 до 20 комада пакованих у траке од 5-10 чепића. Такве свеће имају униформну структуру, конусни облик и белу боју. Нормално, свијећа без свијећа не смије имати физичке недостатке или било какве нечистоће.

Цомпоситион

Главни састојак у оба облика Панадол бебе је парацетамол. У суспензији је садржана у дози од 120 мг / 5 мл, ау једној свећи у количини од 125 мг или 250 мг.

Једина додатна компонента супозиторија је чврста маст, а у течном Панадолу постоји много ексципијената, међу којима су малтитол, арома, сорбитол, јабучна киселина, азорубин и друга једињења. Међутим без шећера или алкохола у суспензији.

Принцип рада

Парацетамол у саставу Педијатријског Панадола може да утиче на циклооксигеназу. Овај ензим, који се налази у ћелијама централног нервног система, одговоран је за формирање простагландина. Његово угњетавање спречава синтезу таквих супстанци, тако да лек утиче на центре бола и терморегулације. То доводи до постепеног смањења температуре и нестанка бола.

У поређењу са другим нестероидним лековима са истим ефектима, Панадол нема готово никакав антиинфламаторни ефекат. Овај лек не утиче на синтезу простагландина, који се јавља у периферним ткивима. То узрокује нема штетног дејства лекова на дигестивни тракт.

Парацетамол из суспензије се апсорбује брже него са свећама. Ефекат убризганог течног препарата почиње након 15-20 минута, а након убризгавања чепића, ефекат се развија за 1,5-2 сата. Трајање деловања оба облика је око 4 сата.

Метаболичка трансформација парацетамола одвија се у јетри, а око 90% ове супстанце из организма напушта урин у року од 24 сата.

Индикације

Најчешћи узрок примене Дечјег Панадола је повећана телесна температура. Лијекови дају:

  • са грипом;
  • ат рубелла;
  • са гримизном грозницом;
  • са АРВИ;
  • за оспице;
  • са варичела;
  • са интестиналном инфекцијом;
  • са паротитисом и другим инфекцијама у детињству;
  • када је реакција температуре на вакцину.

Пошто је Панадол још увек у стању да анестезира, суспензија и супозиторије се такође користе у болном синдрому. Лек је тражен за зубе, бол у ушима узрокован отитисом, бол због модрица, бол у грлу услед упале грла и тако даље.

Од кога се пријављују?

Препоручује се суспензија да се смањи температура или смањи бол код деце старије од три месеца. Овај облик Панадола се користи од 3 месеца до 12 година.

Обично се не прописује за бебе до 3 мјесеца, али је прихватљиво дати лијеку 1-3 мјесеца да се смањи температура узрокована вакцинацијом. Међутим, ова техника треба да буде једнократна и само под надзором лекара. Ако након једне дозе медикамент не смањи температуру, немогуће је поново дати сируп.

Суспензија је строго контраиндикована код беба првог месеца живота.. Питање употребе суспензија код деце старије од 3 месеца које су рођене прерано одлучује лекар.

Адолесценти старији од 12 година такође нису прописани у течном облику, јер је Панадол у таблетама од 500 мг згоднији у адолесценцији.

Панадол чепићи се не примењују до шест месеци старости. У овом случају, свеће, које садрже 125 мг активног састојка, прописују се деци од 6 месеци до 2 и по године, а лек са већом дозом парацетамола (250 мг у свећи) се користи код пацијената од 3 до 6 година.

Постоје ограничења тежине за употребу свијећа - лијек од 125 мг прописан је за тјелесну тежину од 8 до 12,5 мг, а супозиторије за 250 мг дају се дјеци која имају тежину од 13 до 20 кг.

Пацијенти старији од 6 година с тјелесном тежином већом од 20 кг нису прописани панадолом у свијећама.

Контраиндикације

Панадол Баби не може да узима децу:

  • са интолеранцијом на парацетамол или другу компоненту лека;
  • са оштећеном функцијом бубрега;
  • са генетски одређеним недостатком глукоза 6-фосфат дехидрогеназе у телу;
  • са тешким обољењем јетре;
  • са анемијом и другим поремећајима крви.

Суспензија је такође контраиндикована за интолеранцију на фруктозу, а супозиторији се не користе за ректалне упале или крварење из овог дела црева.

Одрасли када носе дијете или доје да узму Панадол није забрањено.

Нуспојаве

Произвођачи упозоравају на следеће могуће нуспојаве:

  • Када се лечи Панадол Баби, могу се појавити алергијске реакције. Код неке деце, они показују осип, у другима - свраб или црвенило коже, али у ретким случајевима може се развити ангиоедем, уртикарија или анафилактички шок.
  • Употреба лека може да утиче на број крвних ћелија. Смањење њиховог броја се понекад јавља и при продуженом коришћењу Панадола.
  • Ако дете има повећану осетљивост на лекове из групе НСАИД, узимање Панадола може изазвати бронхоспазам.
  • Врло ријетко, лијек ремети јетру или узрокује негативне симптоме гастроинтестиналног тракта.

Упутства за употребу

Лек се користи у строгом складу са упутствима у упутству:

  • Једна доза Панадола у супозиторијима је 1 супозиториј, а метода коришћења овог лека је ректална.
  • Свијеће се уводе у лежећем положају (препоруча се да дијете буде на лијевој страни с једном ногом повученом до трбуха), њежно их гурајући у анус помоћу кажипрста.
  • Пре употребе супозиторија, исплати се сачекати са природним цревним покретима или узимати клистир тако да лек не напусти црево одмах након примене.
  • За дозирање суспензија, препоручује се употреба мерног шприца, који се продаје са боцом. Пре бирања раствора шприцом, бочица се мора активно протрести тако да су сви састојци добро помешани и равномерно распоређени.
  • Дозирање течног Панадола се одређује на основу тежине и старости.Могуће је погледати га за свако поједино дијете у таблици, која је и на кутији и унутар папирног упутства причвршћеног на боцу. Постоје обележене и појединачне дозе лека и дневне дозе.
  • Да не би дошло до грешке са максимално дозвољеном количином сирупа, треба је израчунати по телесној тежини. Код деце, не даје се више од 15 мг парацетамола по килограму за примање, а дете може примити највише 60 мг / кг дневно.
  • Учесталост употребе као суспензије и свеће су 3-4 пута дневно. Лек се даје за гутање или убризгавање у ректум са интервалом од 4-6 сати, али више од четири пута дневно, забрањено је користити Панадол.
  • Трајање рецепције Панадол Баби зависи од разлога за именовање и подешава га лекар. Ако дијете има бол или грозницу, а бебу није могуће показати доктору, дозвољено је да се лијек користи без консултација у трајању од највише три дана.
  • Ако лек прописује лекар дуже од 7 дана, потребно је контролисати ризик од нежељених ефеката. Нарочито, са тако дуготрајном употребом, дете треба да изврши тестове крви и проверава функционално стање јетре.

Овердосе

Ако случајно прекорачите дозу Панадол-а, онда ће првог дана након тога дете доживјети бол у стомаку, знојење, мучнину, бљедило, губитак апетита или повраћање. 1-2 дана након предозирања почињу да се јављају симптоми оштећења јетре.

Ако је доза значајно премашена, лек може да погорша метаболизам угљених хидрата и функцију бубрега, као и да изазове енцефалопатију, крварење, отицање мозга, панкреатитис, аритмију и друге опасне услове.

Ако постоји сумња на предозирање, дете треба одмах прегледати доктор и остати најмање 24 сата под надзором, чак и са нормалним здрављем.

Ако се предозирање открије у року од једног сата, изазвати повраћање и дати један од сорбената. Код лечења предозирања ацетилцистеин, метионин и других дрога, иу случају озбиљног погоршања стања детета, они су хоспитализовани.

Компатибилност са другим лековима

Панадол се не саветује да се комбинује са другим антипиретичким лековима, ако такав третман није прописао лекар. Не препоручује се комбиновање употребе таквог лека са многим другим лековима, укључујући фенитоин, зидовудин, бутадион, карбамаземин, метоклопрамид и друге лекове наведене у сажетку.

Ако је дијете већ добило неке лијекове, важно је провјерити њихову компатибилност прије него што препише дјечји Панадол.

Услови продаје

И Панцадол суспензија и свеће се продају у апотекама без рецепта. Просечна цена бочице од 100 мл је 80-90 рубаља, а 10 чепића 50-60 рубаља.

Услови складиштења

Препоручује се да Панадол Баби држите код куће на температури од 0 до +30 степени, одабиром сувог места које није доступно за сунчеве зраке за складиштење. Лек не би требало да буде лако доступан деци.

Рок трајања свећа је 5 година, течни облик - 3 године. Ако истекне, лек мора бити одбачен.

Ревиевс

Већина повратних информација о употреби оба облика Панадол бебе код деце са болом или температуром је позитивна. Главне предности лека су безбедност за децу и висока ефикасност.

Свеће маме хвале за могућност употребе код деце склоних да реагују на лекове које треба прогутати. Суспензија, према речима родитеља, лако се дозира и даје детету веома једноставно, јер има пријатан укус. Цена лека се назива приступачна.

Што се тиче минуса, свеће сматрају да је почетак акције касни почетак акције, пошто се ефекат овог облика Панадола развија најмање 1,5 сат. Поред тога, родитељи сматрају да је трајање дјеловања оба облика лијека прекратко, због чега понекад морате прибјећи другим антипиретичким лијековима (на примјер, алтернативни Нурофен и Панадол).

Такође, многе мајке не воле састав суспензије, јер садржи ароме, боје и друге хемијске супстанце. Да се ​​такве супстанце не дају младим пацијентима, што је посебно важно за лечење новорођенчади или деце са алергијама, неопходно је користити свеће.

Нежељене реакције на Панадол, судећи по прегледима, развијају се веома ретко. Само нека дјеца имају алергију на помоћне компоненте нетолеранције на сируп или парацетамол. У таквим случајевима, прибјегавајте вршњацима који имају исти терапијски ефекат.

Аналогс

Када је из неког разлога немогуће дати детету Панадол, други лекови могу да га замене, који садржи парацетамол.

Ако вам је потребан текући облик, суспензија ће то учинити. Цалполсируп или суспензија Парацетамолсируп Еффералган. Такви препарати су слатки према укусу, производе се у боцама различитих величина и имају исти ефекат као и Панадол у суспензији. Све су дозвољене за децу од три месеца.

Ако вам је потребан аналог у свећама, можете га купити Еффералган, Цефецоне Д или парацетамол. Такве супозиторије се производе у различитим дозама, што вам омогућава да одаберете најпогоднију опцију за бебе у доби од 1 мјесеца (Цфефецон Д или парацетамол 50 мг је прописан за такве мрвице), а за дијете старости 3-5 година (Ефералган 300 мг или парацетамол се користи у овој доби 250 мг) или старије.

У ситуацији када парацетамол не треба давати детету, препарати ибупрофена су најпопуларнији аналози Панадола. Често их се бира због дужег трајања, јер траје 6-8 сати након наношења.

Панадол течност се може заменити суспензијама Ибупрофен или Нурофен, дозвољено од 3 месеца. Такви лекови се производе у свећама које су прописане за грозницу или бол, такође, од 3 месеца старости.

За информације о томе како да израчунате дозу антипиретика код детета, погледајте следећи видео.

Информације за референтне сврхе. Немојте се лечити. Код првих симптома болести консултујте лекара.

Прегнанци

Развој

Здравље