Суспензија "Панадол" за децу: упутства за употребу
Антипиретични лекови се налазе у комплету прве помоћи сваке породице у којој се дете појавило, јер је висока температура једна од честих болести у детињству. За борбу против грознице, препарати парацетамола се сматрају најсигурнијим лековима.
Међу њима је веома тражена дечији Панадол, који се такође зове Баби Панадол. Једна од њених форми је гнојница са укусом од јагоде. Када се прописује дјеци, како дјелује на тијело дјетета, у којој се дози користи и да ли има аналоге?
Формулар за издавање
Дечији Панадол у облику суспензије изгледа као вискозна сирупаста течност, тако да се овај лек често назива сируп. Раствор има ружичасту боју и укус јагоде, а лек има слаткоћу.
Запремина лека у једној стакленој бочици је 100 мл или 300 мл. Бочица се продаје са пластичним шприцом и упутствима.
Цомпоситион
Главна компонента лека, која пружа Дечији Панадол са својим терапеутским ефектом, је парацетамол. Његова количина у 5 милилитара раствора је 120 мг.
За течну и вискозну конзистенцију, као и за спречавање кварења, лек садржи естере пара-хидроксибензојеве киселине, сорбитола, ксантан гуме, воде, лимунске и јабучне киселине.
Слатки укус лека обезбеђује малтитол, боја боје азорубина и мирис укуса јагоде. У овом раствору нема алкохола или шећера.
Принцип рада
Дечји Панадол има антипиретичко дејство, јер је његов активни састојак способан да блокира ензим циклооксигеназу у ткивима нервног система. Због тога, лек утиче на центар терморегулације, а температура тела почиње да опада.
Исти механизам деловања обезбеђује анестетички ефекат (парацетамол утиче на центар бола), али антиинфламаторни ефекат суспензије је практично одсутан. Овај лек не утиче на формирање простагландина у периферним ткивима, тако да Панадол нема штетан утицај на дигестивни тракт.
Апсорпција парацетамола из суспензије се одвија веома брзо. Већ за 30-60 минута након узимања врха ове супстанце у плазми постаје максимална. Терапијски ефекат се уочава након 15-20 минута након што пацијент прогута сируп, и траје око 4 сата.
Метаболизам састојака Панадола одвија се у ткивима јетре, а лек се скоро у потпуности излучује урином.
Индикације
Најчешће се Панадол беба даје деци са температуром коју могу изазвати:
- грипа;
- цхицкен пок;
- црвена грозница;
- оспице;
- АРВИ;
- рубелла
- интестинална инфекција;
- мумпс;
- вакцинација и други узроци.
Пошто лек има аналгетски ефекат, такав је Панадол се такође може користити за бол, на пример:
- због зуба;
- са отитисом;
- за болести грла;
- са модрицама, преломима и другим повредама.
У којој доби је то дозвољено?
Панадол педијатријска суспензија се обично не даје деци млађој од 3 месеца. Према упутству, такав лек се користи у лечењу деце чија старост варира од три месеца до 12 година.
Сируп је контраиндикован код новорођенчади.Али за бебе другог или трећег месеца живота, дозвољено је да се дају једном, како би се елиминисала грозница која је настала услед вакцинације.
Ако се температура не смањи након једнократне употребе, Панадол се не може поново дати, али треба се обратити лекару.
Немојте користити течни лек у адолесценцији. Ако је дијете старије од 12 година, корисније је дати му таблете. (Панадол за одрасле), јер адолесценти захтијевају већу дозу, због чега ће волумен суспензије у једном тренутку бити прилично велик.
Контраиндикације
Суспензија није прописана ако дијете има:
- откривена нетолеранција на парацетамол или било коју од помоћних компоненти раствора;
- постоје поремећаји у бубрезима;
- постоје проблеми са јетром;
- откривен је генетски одређен недостатак глукоза-6 фосфат дехидрогеназе или је постојала интолеранција на фруктозу;
- постоје озбиљне болести крви, као што су анемија или тромбоцитопенија.
Нуспојаве
Код неке деце узимање Панадола изазива алергије, као што је свраб или осип на кожи. У ретким случајевима долази до тренутне реакције у облику уртикарије, ангиоедема или чак анафилаксије на суспензију. Између осталих нуспојава указују:
- Дуготрајном употребом лијека може се промијенити слика крви, смањујући број њених станичних елемената.
- Код деце са преосетљивошћу на НСАИЛ, суспензија у ретким случајевима изазива бронхоспазам.
- Понекад лечење Панадолом нарушава функцију јетре или негативно утиче на дигестивни тракт (изазива бол, мучнину и друге симптоме).
Упутства за употребу и дозирање
Деца Панадол у суспензији се узима орално, издвајајући лек у кутију са мерним шприцом. Прије узимања лијека свакако добро протресите, тако да су све његове компоненте равномјерно распоређене у течности.
Одређивање дозе лека за младе пацијенте је под утицајем старости детета и његове тежине. Препоручене цифре за децу различитих узраста и тежина могу се видети у табели и на кутији Панадола, у напомени причвршћеној за боцу. На пример, ако је дете старо 6 месеци и његова телесна тежина је 8 кг, даје се 5 мл суспензије по пријему, а за малог пацијента од 4 године тежине 16 кг појединачна доза лека ће бити 10 мл.
Максимална дозвољена доза се израчунава према тежини - не више од 15 мг по 1 кг по дози и не више од 60 мг по 1 кг дневно.
Препоручена учесталост примања суспензије - 3-4 пута дневно. У овом случају, течни Панадол се даје у интервалима од 4 до 6 сати, али не више од четири пута у току дана. Без рецепта педијатра, лек се може узимати само 3 дана.
Овердосе
Родитељи би требали прецизно измјерити суспензију и не прелазити њезину једнократну дозу, а не давати лијек дјеци чешће него сваких 4 сата и више од четири пута дневно. Предозирање Панадолом је опасно због негативних ефеката јетре, дигестивног система, рада бубрега и метаболичких процеса. У тешким случајевима може довести до крварења, енцефалопатије и других неповољних стања.
У случају предозирања, пацијента треба одмах показати лијечнику., чак и ако је здравље дјетета нормално. Ако је након предозирања прошло више од једног сата, важно је опрати бебин стомак и дати један од келатора. У тешком стању, дете се одмах хоспитализује и прописује се ацетилцистеин, метионин и други неопходни лекови.
Компатибилност са другим лековима
Пре давања деце Панадол-у топлотом или болом, важно је разјаснити да ли дете узима било који други лек, јер се препарати парацетамола не смеју комбиновати са многим другим лековима. Њихова потпуна листа је доступна у напомени за суспензију.
Услови продаје
Панадол Баби Суспенсион се продаје без рецепта, тако да га можете купити у већини апотека. Просечна цена од 100 мл лекова је 80-90 рубаља.
Услови складиштења
Рок трајања суспензије - 3 године. До завршетка, лек треба чувати на месту скривеном од директне сунчеве светлости. У исто време, немогуће је замрзнути боцу или је загрејати изнад +30 степени. Поред тога, важно је да сируп не дође до малог детета.
Ревиевс
О коришћењу Дечјег Панадола код деце са повишеном температуром или болом углавном су позитивне критике. У њима се суспензија назива ефективним леком, похваљен због своје погодне форме, приступачне цене, лакоће дозирања и пријатног укуса.
Маме као да је овај лек не само ефикасан, већ и безбедан, тако да се може дати бебама и узети током трудноће. Само у ретким случајевима, Панадол Баби изазива алергије и друге негативне симптоме.
Већина деце узима овај сируп без проблема и њихове нуспојаве се не развијају.
Недостаци лекова укључују и то. кратак исцелитељски ефекат због тога што многи родитељи преферирају дроге ибупрофен (трајање њихове акције је до 8 сати). Такође, неке мајке не воле састав суспензије, јер укључује боју и арому.
Да би избегли улазак таквих хемикалија у тело детета, они бирају Дечији Панадол у светлости свећа, што је посебно важно за дојенчад или дјецу са алергијама.
Аналогс
Суспензија Панадол бебе може да се замени другим течним лековима на бази парацетамола, на пример:
- Цалпол Ова суспензија јагоде садржи и 120 мг парацетамола у 5 милилитара и продаје се у бочицама од 70 и 100 мл. За дјецу је именована у доби од 3 мјесеца до 6 година.
- Еффералган. Овај 3% карамелни ванилин сируп садржи 30 мг парацетамола у сваком милилитру. Лек се производи у бочицама од 90 мл и допуњује мерном кашиком. Препоручује се деци од 3 месеца до 12 година.
- Парацетамол. Такав препарат са укусом наранџе или јагоде производи се и у суспензији (садржи 120 мг активне супстанце у 5 мл) иу сирупу (доза парацетамола у овом облику је 125 мг / 5 мл). Лијек се прописује дјеци старијој од три мјесеца, а у доби од 1-3 мјесеца дају се под надзором лијечника.
Поред тога, уместо Панадола, лекар може препоручити суспензију, чији је ефекат обезбеђен ибупрофен. Такав лек може бити Нурофен или Ибупрофен. Сваких 5 мл ове суспензије садржи 100 мг ибупрофена. Лијек се прописује дјеци с боли или повишеном температуром у доби од три мјесеца.