Суспензија "Ибупрофен": упутства за употребу код деце

Садржај

"Ибупрофен" је један од најпопуларнијих лекова за смањење високе телесне температуре или борбу против болова. Овај лек је доступан у неколико облика, а најпопуларнији у лечењу деце је суспензија, јер је лако дати, чак и одојчад. Не знају сви како таква дрога дјелује на дјететово тијело када је прописана иу којој се дози користи за дјецу.

Формулар за издавање

Ибупрофен у течном облику произвела фирма "ЕЦО Лаб" у облику 2% раствора, упакована у тамне стаклене боце од 100 мл. Ова суспензија има белу и кремасту боју, наранџасти мирис и благо кисео слатки укус. На боцу је причвршћена мерна кашика која вам омогућава да сакупите лек у дози од 2,5 или 5 мл.

Апотеке такође нуде суспензију под називом "Ибупрофен-Акрикхин", која има јарко наранџасту боју и укус наранџе. Овај лек се пакује у по 100 мл - иу стакленој бочици иу пластичној бочици. У паковању се налази шприц или мерна кашика за тачно дозирање лека.

Цомпоситион

Главна компонента суспензије, захваљујући чему има лековити ефекат, је ибупрофен. У 5 милилитара лека ова супстанца се налази у дози од 100 мг. Сорбитол, глицерол, ксантан гума, лимунска киселина, ароме и друга једињења су међу помоћним састојцима лека.

Принцип рада

Када уђе у тело детета, ибупрофен утиче на процес синтезе простагландина, са угњетавањем анестетичког и анти-инфламаторног ефекта суспензије. Лек такође има антипиретичко дејство. и способност инхибиције агрегације тромбоцита.

После ингестије, активно једињење се добро апсорбује из желуца. Лијек почиње дјеловати након 20-30 минута након гутања, а његов терапијски учинак траје до 3-4 сата. Изводи се углавном од бубрега, потпуно напуштање организма након једне дозе унутар 24 сата.

Индикације

"Ибупрофен" у облику суспензије се користи као симптоматско средство у следећим ситуацијама:

  • Ако дете има високу телесну температуру са грипом, боловима у грлу и другим заразним болестима.
  • Ако беба има врућицу након вакцинације.
  • Када се мрвице сијеку, овај процес је болан за дијете.
  • Ако беба има отитис, дете се жали на бол у уху.
  • Када је неуралгија, бол у зглобовима и мишићима - на пример, након повреде.

У којој доби је то дозвољено?

Одузимање се не прописује бебама млађим од 3 месеца, а за децу од 3-6 месеци може се дати тек након консултације са лекаром (најчешће у овој доби лијек се прописује за пост-вакцинацијску грозницу). У анотацији за лијек се такођер наводи именован је само до 12 година, а адолесценти старији од 12 година Боље је дати аналоге са већом дозом.

Контраиндикације

Суспензија није прописана:

  • Када је нетолеранција као ибупрофен, као и друге компоненте лека, као и фруктоза.
  • Ако сте алергични на друге нестероидне антиинфламаторне лијекове.
  • Уз улцеративне или ерозивне лезије дигестивног тракта - на пример, током погоршања чира на желуцу или улцерозног колитиса.
  • Са тешком бубрежном инсуфицијенцијом.
  • Са повишеним нивоима калијума у ​​крви.
  • Уз упалу црева.
  • Са тенденцијом крварења и хемофилије.
  • Уз недостатак ензима изомалтазе или сукрезе, као иу случају малапсорпције глукозе-галактозе.

Ако дијете има дијабетес, срчана обољења, болест јетре или друге озбиљне болести, Ибупрофен треба користити опрезно.

Нуспојаве

  • Дечји дигестивни тракт може реаговати на третман суспензије појавом болних осећања у абдомену, надутости, мучнине, погоршања апетита и других негативних симптома.
  • Код неке деце, лекови изазивају алергије, које се манифестују уртикаријом, цурењем носа, бронхоспазмом, сврабом коже и другим типовима алергијских реакција.
  • Од стране централног нервног система малог пацијента, може се појавити вртоглавица или главобоља као одговор на узимање Ибупрофена. Мала дјеца понекад постају поспана, тјескобна, раздражљива или претјерано узнемирена.
  • Утичући на крв, "ибупрофен" може изазвати анемију, леукопенију и смањење нивоа тромбоцита.
  • У ретким случајевима, третман суспензијом доводи до губитка слуха и разних оштећења вида, као и оштећења бубрега, тахикардије или повишеног крвног притиска.

Упутства за употребу

Пре сваке употребе, лек треба протрести, јер се током складиштења његов садржај дели на течни део и седимент.
Средства треба дати дјетету након оброка у дозама које се одређују према старости:
  • Карапазу од 3 до 6 месеци тежином већом од 5 кг, сируп се даје у дози од 2,5 мл (два пута дневно).
  • Бебе 6-12 месеци са тежином мањом од 10 кг, лек се даје 3 или 4 пута дневно у 2,5 мл.
  • За бебе узраста од 1 до 3 године тежине од 10 до 15 кг у једној дози ће бити 5 мл суспензије. Даје се три пута дневно.
  • Дете је старо 3-6 година, тежина која се креће од 16 до 20 кг, прописана је троструким леком од 7,5 мл.
  • Од 6 до 9 година (тежина 20-30 кг) једнократна количина лека је 10 мл. Суспензија у овој дози даје 3 пута дневно.
  • Дете од 9-12 година са тежином од 30 до 40 кг, лек се прописује три пута дневно, 15 мл.

Ако се суспензија даје детету са реакцијом на вакцину, онда се често узима једном (у одговарајућој старосној дози). Понекад након 6 сати морате поново примити.

Када се суспензија грознице може узети само три дана. Ако се висока температура задржи на четврти дан, обратите се лекару. Ако се лек користи за бол, трајање употребе је до 5 дана.

Овердосе

Ако случајно пређете дозу суспензије, она може изазвати тинитус, бол у стомаку, мучнину, поспаност и друге негативне симптоме. У тешким случајевима, лек изазива респираторни застој, оштећење јетре, брадикардију, нападе и друге опасне услове. Из тог разлога, код предозирања, важно је да се одмах консултујете са лекаром.

Интеракција са другим лековима

Употреба Ибупрофена може да утиче на лечење многим другим средствима, укључујући друге нестероидне лекове, диуретске лекове, инсулин, вазодилататоре, антациде и антикоагулансе. Ако дијете узима неки додатни лијек, Пре узимања суспензије консултујте лекара.

Услови продаје и складиштења

Суспензија "Ибупрофен" је лек без рецепта, стога се продаје без рецепта, али се ипак препоручује да се консултујете са педијатром пре употребе овог лека за дете (нарочито испод 2 године). Просечна цена бочице од 100 милилитара је 60-70 рубаља.

Складиштење затвореног лека код куће препоручује се на собној температури током целог рока трајања (3 године) - на сувом месту где деца неће добити производ. Ако је паковање отворено, треба га користити у року од 6 месеци.

Ако је након прве употребе прошло пола године, а суспензија у бочици још остала, треба је одбацити.

Ревиевс

О лијеку реагирају углавном позитивно. Према речима мама, у већини случајева, суспензија помаже да се смањи температура или ублажи бол, а деца ретко протестују због њеног слатког укуса. Једна од предности лека назива се и њена приступачна цена (у поређењу са вршњацима).

Нуспојаве након узимања сирупа су ријетки, али понекад дјеца не воле мирис, као и окус овог лијека. Недостаци укључују чињеницу да је боца стаклена, а поклопац се врло лако отвара (нема заштите од дјеце).

Аналогс

Најчешће, суспензија "Ибупрофен" замјењује се лијеком "Нурофен". за децу, која је такође доступна у облику слатке јагоде или наранџасте суспензије која садржи 100 мг ибупрофена у 5 мл лека. Овај лек је дозвољен од 3 месеца и прописан је за грозницу, зубобољу, бол у грлу и друге болести које се поклапају са индикацијама за узимање Ибупрофена. Разлике између ова два лека су различит састав ексципијената и виша цена Нурофена.

Ако недостаје могућност давања детета "Ибупрофен" или "Нурофен" у суспензији, лекар може да замени ове лекове другим антипиретицима и аналгетицима - на пример "Дечији Панадол", сируп «Еффералган» или дрога «Цалпол". Основа ових лекова је парацетамол, која се користи у третману деце старије од 3 месеца. Сматра се сигурном и дјелотворном у борби против грознице код дјеце.

Детаљна упутства за употребу Ибупрофена су приказана у видеу.

Доктор Комаровски ће вам рећи о томе који су антипиретични лекови најбоље користити за лечење детета.

Информације за референтне сврхе. Немојте се лечити. Код првих симптома болести консултујте лекара.

Прегнанци

Развој

Здравље