Таблете "Ибупрофен" за децу: упутства за употребу
Ако дете има бол или има високу телесну температуру, лекар преписује један од антиинфламаторних нестероидних лекова - на пример, Ибупрофен. За најмању, овај лек је доступан у ректалном облику цандле лигхт и слатку наранџасту суспензију, али постоји и облик таблете. Не знају сви да ли је могуће дати ове пилуле деци, у којој се дози узимају у детињству и како мали пацијенти делују на тело.
Формулар за издавање
Таблете ибупрофена производе многе фармацеутске компаније у паковањима од 10 до 50 комада и обично су конвексне и са обе стране округле таблете са белом, бело-жућкастом или розе фолијом. Лек са већом дозом је доступан у облику овалних белих таблета.
Цомпоситион
Главни састојак таблета је супстанца која се назива на исти начин као и сам лек - ибупрофен. Његова доза у једној таблети може бити 200 мг или 400 мг. Додатне компоненте, због којих је лек чврст и има љуску, разликују се од различитих произвођача. Међу њима се могу наћи пчелињи восак, скроб, сахароза, хипромелоза, стеаринска киселина и друге супстанце. Ако је дете склоно алергијама, родитељи би требало да разјасне присуство таквих компоненти у анотацији одређеном леку.
Принцип рада
"Ибупрофен" има способност да инхибира формирање простагландина, тако да овај лек има аналгетски и анти-инфламаторни ефекат. Поред тога, употреба таблета смањује телесну температуру током грознице. То су главни ефекти због којих је лек тражен у педијатрији.
Индикације
За децу, лекови се прописују као симптоматски лек.
За бол
Лек је ефикасан за умерене или благе болове и помаже да се ослободе главобоље, зубобоље, неуралгије, болова у мишићима, лигаментима и другима.
При високој телесној температури
Лек се користи за САРС, варичела, бол у грлу, грипу и друге заразне болести.
Таблете ибупрофена се такође прописују за инфламаторне болести зглобова - на пример, за реуматоидни артритис.
У којој доби је то дозвољено?
"Ибупрофен" у облику таблета није додељен деци млађој од 6 година. Ако је дете достигло шест година, али му је тежина мања од 20 кг, лек са дозом од 200 мг активног састојка у таблети такође није прописан.
За такве мале пацијенте, погоднији облик лека је суспензија која је дозвољена од три месеца старости. Чак и са тежином већом од 20 кг, лечење детета од 6-12 година треба да буде под надзором педијатра. Лијек са садржајем "Ибупрофена" у дози од 400 мг по таблети прописан је од 12. године.
Контраиндикације
Лијек у облику таблета није прописан само за дјецу млађу од 6 година, већ у сљедећим случајевима:
Ако дијете има болести гастроинтестиналног тракта - на примјер, упала цријева или чир на желуцу.
- Ако пацијент има алергију на ибупрофен, друге лекове из ове групе или помоћне састојке таблета.
- Код хеморагијске дијатезе, хемофилије и других проблема са згрушавањем крви.
- Ако дете има болест јетре.
- Код озбиљних патологија бубрега.
Присуство болести срца или других болести код малог пацијента захтева повећану пажњу лекара када се прописује ибупрофен.
Нуспојаве
- Током третмана, дигестивни систем дјетета може реагирати на таблете с боловима у трбуху, повраћањем, прољевом, жгаравицом и другим негативним симптомима.
- Због рецепције "Ибупрофена" понекад постоје главобоље, поремећаји спавања, анксиозност, бука у ушима, раздражљивост, вртоглавица, проблеми са слухом или видом.
- Лек може изазвати осип на кожи, ангиоедем, бронхоспазам и друге манифестације алергијске реакције.
- Лек има негативан ефекат на стварање крви, због чега долази до анемије, смањења нивоа леукоцита и тромбоцита.
- У ријетким случајевима, узимање таблета може узроковати проблеме са бубрезима, срцем или јетром.
Упутства за употребу и дозирање
- Лек се саветује да се пије после оброка да би се избегли нежељени ефекти на гастроинтестинални тракт. Таблета се прогута и испере чистом водом. Не препоручује се подела на делове, жвакање, гризење или мљевење на други начин.
- За децу 6-12 године једна доза је 1 таблете - у овом добу дају у једном тренутку 200 мг "Ибупрофен". Учесталост узимања лијека 4 пута дневно у интервалима 6 хоурс
- Старије дете 12 година дају лекове 1 таблет (200 мг) - три или четири пута дневно. Ако је потребно, појединачна доза се може повећати на 400 мгали не више 3 једном дневно. У овом случају, можете дати 1 таблета са овим садржајем ибупрофена или 2 таблете за дозирање 200 мг активна супстанца.
- Максимална дозвољена количина лекова на дан за старије тинејџере 12 година - 1200 мг 6 таблета 200 мг или 3 пилуле 400 мг. Поновљени лек је дозвољен најмање 4 сата након претходне дозе.
- Трајање третмана са "Ибупрофеном" са болним синдромом не би требало да пређе 5 дана, осим ако је лекар прописао дужи курс. Ако се лек користи за повишену температуру, може се дати само 3 дана за редом без консултовања са лекаром.
Овердосе
Ако узимате пилуле у већим количинама него што вам је преписао лекар, то пријети мучнином, летаргијом, главобољом, повраћањем, боловима у трбуху, поспаности и другим симптомима. Код третмана предозирања користе се алкална пића, сорбенти и друга средства.
Друг интерацтионс
Истовремена употреба "Ибупрофена" у таблетама и другим антипиретицима или аналгетицима (као и антацидима, антикоагулансима, вазодилататорима и било којим другим лековима) захтева савет лекара.
Услови продаје
Таблете "Ибупрофен" се односе на лекове који се издају без рецепта, тако да се овај лек може бесплатно купити у било којој апотеци. Просечна цена 20 таблета је 18-20 рубаља.
Услови складиштења и рок трајања
Лекове држите код куће на сувом месту на собној температури.
Таблете треба заштитити од влаге и сакрити од деце. Рок трајања је 3 године.
Ревиевс
О употреби прерађеног Ибупрофена постоји много добрих рецензија. Лијек се назива дјелотворан и примјећује да он учинковито снижава топлину или ублажава бол. У већини случајева, његов терапеутски ефекат почиње да се манифестује 20-40 минута након примене и траје у просеку 3-4 сата.
У овом случају, чврста форма се назива мање прикладном за децу од суспензије, тако да је за децу од 6 до 10 година чешће изабран течни Ибупрофен, што је лакше дозирати у детињству.
Неке критике се жале на нуспојаве лијека - на примјер, бол у трбуху или алергије.
За дете старије од 10-12 година, ова опција “Ибупрофена” је најпожељнија.Према ријечима мама, величина таблета је мала, а њихова љуска је слатка, па је гутање агенса за тинејџера лако. Похвалите лек због његове ниске цене.
Аналогс
Уместо "Ибупрофена" у таблетама, можете користити друге лекове са истим активним састојком - на пример, "Нурофен", "Фаспик", МИГ 200 или "Деблоцк".
Остали лекови који спадају у групу антиинфламаторних лекова са нестероидном структуром могу бити замењени лековима ибупрофена:
- Парацетамол препарати - «Еффералган», Панадол, "Парацетамол", "Перфалган", «Цалпол» и други.
- Средства у којима је ибупрофен допуњен парацетамолом - «Ибуклин», "Нурофен" "МултиСимптом", "Даље", Брустан.
- Лекови на бази нимесулида - Нисе, "Нимесан", «Нимесил», Немук, "Апонил" и други.
- «Волтарен» и друге дроге диклофенак натријум.
- «Аналгин».
Ефекат свих ових лекова на организам је сличан, али су њихове активне компоненте и дозе различите, па би требало да изаберете одговарајући аналог само са лекаром.
Видео клип на таблетама "Ибупрофен" је приложен.
Нурофен је ефикасан лек за децу. Када се овај лек почне понашати - детаљније у кратком видеу.